6-15 yaş grubu çocuklarda astım görülmesi ile akdeniz tarzı beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mediterranean style nutritional status with asthma in children ages 6-15.
  1. Tez No: 340664
  2. Yazar: CELİL SABUNCULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Astım, patogenezinde birçok hücre ve hücresel öğenin (hava yolu epitel hücreleri, hava yolu düz kas hücreleri, endotel hücreler, fibroblastlar ve miyofibroblastlar, hava yolu sinirleri) rol oynadığı hava yolu aşırı duyarlılığı, enflamasyon ve değişken hava yolu obstrüksiyonu ile karakterize kronik enflamatuar bir hastalıktır. Astımın gelişmesine yol açan ve astım semptomlarını tetikleyen faktörler arasında beslenme de bulunmaktadır. Bu çalışma ile; İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Diyet Polikliniği?ne aşırı ağırlık problemi nedeniyle başvuran ve astım tanısı almış 6-15 yaş grubu çocuklardan, çalışmanın amaçları açıklandıktan sonra çalışmaya katılmayı kabul eden 42 olgu ile, eş zamanlı olarak Çocuk Diyet Polikliniği?ne başvuran ve astım hastalığı olmayan, benzer yaş ve cinsiyetten 84 olgu kontrol grubu olarak alınmış ve bu iki grubun Akdeniz tarzı beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, çocuğa ve aileye ait genel bilgiler, çocuğun Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED), besin tüketim sıklığı ve beslenmesine yönelik bilgiler değerlendirilmiştir. Çalişmanın sonuçlarına göre; kontrol grubu bireyler (17,9±8,6 ay), astım grubundan (11,6±7,2 ay) daha uzun süre anne sütü almıştır. Astım grubunda mama kullanım oranı (%57,1) kontrol grubuna kıyasla (%27,4) daha yüksektir (p?0,001).
Özet (Çeviri)
Evaluation of the relationship between mediterranean style nutritional status with asthma in children ages 6-15. Asthma, many cells and cellular element (airway epithelial cells and airway smooth muscle cells, endothelial cells, fibroblasts and myofibroblasts, airway nerves) plays a role in the pathogenesis of airway hyperresponsiveness, inflammation, and chronic inflammatory disease characterized by variable airflow obstruction. Triggering factors leading to the development of asthma and asthma symptoms are also available nutrition. In this study; İzmir Training and Research Hospital, Children's Diet Office Due to the problem of overweight among children aged 6-15 years admitted with a diagnosis of asthma, After explaining the objectives of the study with 42 patients who agreed to participate in the study; Diet and asthma in children who were referred to at the same time without the disease, 84 patients who are the same age and sex were taken as control group and the relationship between these two groups to evaluate the nutritional status of the Mediterranean style. General information on the study, the child and the family, the child Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), and the nutrition information on food consumption frequency was evaluated. According to the results of the study, mother's milk consumption in the control group (17.9 ± 8.6 months) was longer than the asthma group (11.6 ± 7.2 months). Formula utilization rate of the asthma group (57.1%) was higher than the control group (27.4%) (p?0,001).