Yoğun bakım ünitesinde yatan ve serviste takip edilen hastaların uyku kalitesi ve sorunlarının değerlendirilmesi
The assessment of problems and sleep quality of the patients staying in intensive care units and have kept control in service
  1. Tez No: 340665
  2. Yazar: TUBA UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma; anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatan ve servise çıkarılan hastaların uyku sorunlarını belirlemek ve uyku kalite düzeylerinin tanımlayıcı özelliklerine göre farklılaşma durumunu incelemek amacıyla uygulandı.Amaç doğrultusunda; Genel Tanılama Formu ve Pittsburg Uyku Kalite İndeksi'nden oluşan anket formu; İstanbul'da bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen şuuru açık, koopere ve extübe olan 18 yaşından büyük en az bir hafta yoğun bakımda yatış süresi olan 120 hastaya uygulandı.Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlendi. Hastaların tanımlayıcı özelliklerinin ve uyku sorunlarının nedenlerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistikleri, uyku kalite düzeylerinin belirlenmesinde ortalama ve standart sapma istatistikleri kullanıldı. Hastaların tanımlayıcı özelliklerine göre uyku kalite düzeylerinin farklılaşmasının belirlenmesinde ise; Kruskal Wallis testi ve e Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research, was prepared on the purpose of examining the differentiantion stage according to the defining characteristics of the sleep quality level and in order to determine sleep problems of the patients who stay in the anaesthecia and in the intensive care unit and patients who was taken to rest in a hospital.In accordance with this purpose; the questionnaire which is consisting of Common Diagnosis and Pittsburg Sleep Quality Index was applied to the 120 patients who are regained consciousness, cooperative, excubated, older than 18 and have stayed at least one week in the intensive care unit in a university school.The results obtained was analyzed through SPSS 17.0 Statistic Packaged Program in computer environment. Frequency and percentage statistics used for determining the defining charecteristics and the reasons of sleep problems and mean and standard deviance for determining the sleep quality level of the patients. As for determining the differentiation of the sleep quality level based on defining charecteristics,the Kruskal Wallis Test and e Mann Whitney Tests used.