Hemşirelerin uyku kalitesi ile ruh sağlığı arasındaki ilişki
The relation between sleep quality and mental health of nurses
  1. Tez No: 340666
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZTUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada hemşirelerin uyku kaliteleriyle ruh sağlıkları arasındaki ilişki incelendi. Araştırma tanımlayıcı araştırmadır. Araştırma Tokat ili Zile ilçesinde bulunan Zile Devlet Hastanesi?nde yapıldı. Araştırmaya toplam 100 hemşire katıldı. Verilerin toplanmasında Anket Formu, Uyku Kalitesi Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanıldı. Araştırmada Hemşirelerin %55?inin uyku kalitesini ?oldukça kötü? olarak değerlendirdiği görüldü. Hemşirelerin medeni durumları ile uyku kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hemşirelerin vardiyalı çalışma düzenleri ile uyku kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hemşirelerin çalıştıkları birim ile uyku kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı. Hemşirelerin bir ayda yaptıkları fazla mesai saati ile uyku kalitesi arasında pozitif yönde, zayıf güçte fakat istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir korelasyon olduğu görüldü. Hemşirelerin geçen hafta 30 dakika içinde uykuya dalamama sıklığı ile Kısa Semptom Envanteri?nin tüm alt boyutlarından aldıkları toplam puan ve toplam indeks puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı.Kısa Semptom Envanteri?nin tüm alt boyutları ve toplam indeks puanları ile Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği?nin toplam puanı arasında orta şiddette, pozitif yönde bir korelasyon olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the relationship between sleep quality of nurses and their mental health. It is a descriptive study. The study was conducted in Zile State Hospital that is located in Zile which is a district of Tokat. 100 nurses were participated in the study. To collect data, a Survey Form, Sleep Quality Scale and the Brief Symptom Inventory were used. SPSS program was used to analyze data. Results of the study revealed that 55% of nurses told that quality of their sleep is“pretty bad”. No statistically significant difference between marital status and sleep quality was found out. Also, there was no statistically significant difference between shift work arrangements and nurses' sleep quality. However, a statistically significant difference between nurses' work unit and sleep quality was determined. A statistically significant positive correlation was observed between overtime hours in a month and sleep quality. A statistically significant difference was found between total score and total index scores of all of the sub-dimensions of the Brief Symptom Inventory and the frequency of being unable to sleep within 30 minutes during last week. A moderate positive correlation was found between all the sub-dimensions of the Brief Symptom Inventory and total index scores and total scores from Pittsburgh Sleep Quality Scale.