Gebe kadınların trimesterler arası beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluati?on of the nutri?ti?onal status of pregnant women between tri?mesters
- Tez No: 340683
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Zonguldak Çaycuma Devlet Hastanesi kadın-doğum polikliniğine başvuran gebe kadınların her 3 trimesterdeki genel sağlık durumları hakkında bilgi edinmek, beslenme durumlarını belirlemek, gebelik döneminde ağırlık kazanımlarını incelemek, enerji ve besin öğeleri tüketimleri açısından değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma, Ağustos 2012- Haziran 2013 tarihleri arasında, 1. trimesterdeki 30 gebe kadına uygulanmaya başlanmıştır ve aynı gebe kadınlar 2. ve 3. trimesterler de takipli olarak izlenmiştir. Olgulara bir anket uygulanmış daha sonra her 3 trimesterde birer günlük geriye dönük diyet hikayeleri alınarak sonuçlar BEBİS paket programında değerlendirilmiştir. Olguların yarısına yakınının (%43,3,6'sı) yaş aralığı 30 ve 30?un üzerindedir.
Özet (Çeviri)
This study are planned and carried out each of the 3 trimesters of pregnant women in order to learn about the general health for status to determine the nutritional status to investigate the gains weight during pregnancy to evaluate in terms of consumption of energy and nutrients. The research have been carried 30 pregnant women in the first trimester who applied Zonguldak Çaycuma State Hospital outpatient department of Obstetrics and Gynaecology between August 2012 - June 2013 and same pregnant women have been observed in 2. and 3. trimester. A questionnaire have been applied to cases and after the result has been evaluated with BEBIS package programme by taking retrospectively one day dietaryt history for each of 3 trimester. Nearly half of the patients (43.6%) were within the range of >30 years of age.