Bilgisayarlı tomografi çekimlerinde hasta dozunu azaltmak için kullanılan bizmut koruyucuların dna hasarı üzerine etkisi
The effect of bismuth shields on DNA damage, used for reducing patient dose at computed tomography
- Tez No: 340692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN KARATAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bizmut koruyucular özellikle Bilgisayarlı Tomografi çekimlerinde hastanın aldığı dozu azaltan, diyagnostik görüntü kalitesini etkilemeyen koruyucu yöntemlerden birisidir. Yurt dışında özellikle pediatrik hastaların çekimlerinde daha yoğun olarak kullanılan bu yöntem ne yazık ki ülkemizde yaygınlaşmamıştır. Bu çalışmada amaç bizmut koruyucuların DNA hasarını azaltıcı etkilerinin var olup olmadığının araştırılmasıdır. YÖNTEM: Çalışmada toplam 30 adet deney hayvanı kullanıldı. Deney hayvanlarının bir kısmı hiç X-ışınına maruz bırakılmadı; bir kısmı hiçbir koruyucu yöntem kullanılmadan X-ışınına maruz bırakıldı; bir kısmı ise bizmut koruyucu ile korunarak X-ışınına maruz bırakıldı. X-ışını üreten modalite olarak BT kullanıldı ve her deney hayvanına aynı miktarda doz verilebilmesi için, en yüksek dozu verebileceğimiz, ince kesit maksillofasial BT protokolü tercih edildi. Çekim esnasında maruz kalınan doz ölçümleri TLD dozimetrelerle her grup için ayrı ayrı yapıldı. BT sonrasında deney hayvanlarının kanları alınıp hayvanlar sakrifiye edildi. Üç grup deney hayvanının kanındaki 8-OHdG düzeylerine ve kemik iliğindeki mikronükleus sıklığına bakılarak bizmut koruyucuların hücresel düzeyde DNA hasarını önlemede etkisinin olup olmadığı araştırıldı. İstatistiksel yöntem olarak, elde edilen mikronükleus sonuçları ki-kare testi ile ve 8-OHdG sonuçları Kruskal Wallis testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Bismuth shields are protective instruments which reduce patients? dose especially at computed tomography imaging without any negative effect on image quality. These instruments are mostly preferred for radiologic imaging of pediatric patients in other countries. However, bismuth shields have not been used widely in our country. This study aimed to research the effect of bismuth shields on DNA damage. METHOD: In this study a total number of 30 rats were used. The rats were divided into three groups. Group 1 was not exposed to X-ray. Group 2 was exposed to X-ray with bismuth protection. Group 3 was exposed to X-ray without bismuth protection. Computed tomography was used as X-ray source. Thin slice maxillofascial CT protocol was preferred. The exposured doses were measured by TLD dosimeters. Following CT, the blood samples of the rats were taken and then animals were sacrified. To assess the protective effect of bismuth shields, blood levels of 8-OHdG and amount of micronucleus in bone marrow of each animal group were evaluated. For statistical calculation, blood levels of 8-OHdG were evaluated with Kruscal Wallis test and number of micronucleus in bone marrow were evaluated with qui-square test.