Orak hücreli anemili hastalarda, oksidatif stres belirteci olarak 8-OHDG (8-hidroksi deoksi guanozin), MDA(malonil dialdehit) ve PC (protein karbonil) düzeylerinin araştırılması
The research of 8-OHDG (8-hydroxy-deoxyguanosine), MDA (malondialdehyde) and PC (protein carbonyl) levels in the patients with sickle cell anemia as a indicator of oxidative stress
- Tez No: 340693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY HASAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Orak hücre anemisi, Çukurova bölgesinde yaygın görülen, vasküler seviyede kronik inflamasyona sebebiyet veren mikrovasküler hipoksik ve reperfüzyon süreci ile karakterize olan konjenital bir hemoglobinopatidir. Bu çalışmada, oksidatif stres belirteci olarak serum 8-hidroksi deoksi guanozin (8-OHdG), malonildialdehit (MDA) ve protein karbonil (PC) düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya OHA hastası olan 18 yaş altı hastalar (n=45) ve sağlıklı bireyler (n=38) dahil edildi. Serum örneklerinden 8-OHdG ELISA yöntemiyle, MDA ve PC düzeyleri hem ELISA hem spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. OHA grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, OHA grubunda ELISA yöntemiyle ölçülen 8-OHdG (p=0,0243) düzeyleri istatistiksel olarak yüksek tespit edildi. PC ve MDA düzeyleri manuel spektrofotometrik yöntem ile çalışıldığında OHA grubunda istatistiksel olarak yüksek tespit edildi (p0,05). Orak hücreli anemili hastalarda, DNA?nın yapısındaki guaninin oksidatif modifikasyonu sonucu oluşan 8-OHdG, lipit peroksidasyon ürünü olan MDA ve protein oksidasyonu sonucu oluşan PC düzeylerinin yüksek olması, bu parametrelerin artmış oksidatif stres ile ilişkisine dayanarak OHA?nın patofizyolojisinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sickle cell anemia (SCA), common disease in Çukurova region, is a congenital hemoglobinopathy and microvascular hypoxia-reperfusion process giving rise to chronic inflammation along vascular structure. In the study, as a indicator of oxidative stres 8-hydroxy-deoxyguanosine (8-OHdG), malondialdehyde (MDA) and protein carbonyl (PC) levels were aimed to determine from serum samples. Patients, who suffer from SCD (n=45), and healthy controls (n=38) under the age of 18 were included the study. 8-OHdG levels were measured by ELISA method, MDA and PC levels were measured by both ELISA and spectrophotometric method from serum samples. 8-OHdG (p=0,0243) levels that studied by ELISA method were higher, in SCA group when compared with the control group. When PC and MDA levels studied by manual spectrophotometric method, levels were higher in SCA group (p0,05). Elevated 8-OHdG (forms as aresult of oxidative modification of guanine in DNA structure), MDA (the product of lipid peroxidation) and PC (occurs as aresult of protein oxidation) levels in patients with SCA demonstrated that these parameters had an important role for pathophysiology of SCA in terms of relationship with oxidative stress.