Sıçanlarda bifosfonat kullanımı sonrası diş çekimiyle oluşan osteonekroz üzerinde teriparatidin etkisi
Teriparatide as an alternative treatment modality in nonspontaneous bisphosphonate related osteonecrosis of the jaws (BRONJ): a rat model
- Tez No: 340711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLHAN İLGÜY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çenenin bifosfonat kullanımına bağlı osteonekrozu (BRONJ), kemik rezorpsiyonunu önleyen bifosfonat (BP) türevi ilaçlara bağlı görülebilen ciddi yan etkilerden biridir. Konservatif tedaviye cevap vermeyen ileri evre BRONJ hastalarının tedavisinde teriparatidin (TP) tedavi edici etkisi bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada amaç, sistemik zoledronik asit (ZA) uygulanan sıçanlarda diş çekim yerindeki osteonekroz üzerinde TP kullanımının etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, 30 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçan üzerinde yürütüldü. Sıçanlar, ZA (n=10), ZA+TP (n=10) ve Kontrol (CON, n=10) olmak üzere üç gruba ayrıldı. İlk 6 hafta boyunca haftada 3 kez, ZA ve ZA+TP gruplarına serum fizyolojik ile karıştırılarak zoledronik asit, CON grubuna ise serum fizyolojik periton içine uygulandı. Son enjeksiyonlardan 1 hafta sonra alt sol birinci azı dişleri çekildi. Diş çekiminden 4 hafta sonra ZA+TP grubuna 28 gün boyunca serum fizyolojik ile karıştırılarak teriparatid deri altına uygulandı. Bu süre sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilerek, diş çekim bölgesine yönelik klinik, radyolojik, histopatolojik ve histomorfometrik incelemeler yapıldı. Bulgular Klinik incelemede çekim soketi bölgesinde mukoza ülserasyonuna, dişetinde fistül oluşumuna veya açığa çıkmış nekrotik kemiğe rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Bisphosphonates (BP) are widely used in several metabolic and malignant bone diseases because of their antiresorptive effect on bone. Bisphosphonate related osteonecrosis of the jaws (BRONJ) presents as a serious side effect of nitrogen containing bisphosphonates. Some studies indicated the healing effect of teriparatide (TP) in refractory BRONJ cases, which do not respond conservative treatment. The objective of this study is to establish the role of teriparatide in treatment of bisphosphonate related osteonecrosis of the jaw in a zoledronic acid (ZA) induced rat BRONJ model. Study Design Thirty adult female Sprague-Dawley rats were divided randomly in three groups: I- ZA (n=10), II- ZA+TP (n=10), and III- Control (CON, n=10). BRONJ was induced by administering zoledronic acid 3 times a week for 6 weeks intraperitoneally to groups ZA and ZA+TP. Saline was administered to the CON group intraperitoneally. A week after the injections, rats underwent extraction of the mandibular left first molar teeth. Following a 4 weeks period teriparatide was administered subcutaneously to rats in group ZA+TP for 28 days. Extraction sockets were examined clinically, radiologically and histopathologically. Results Clinical examination revealed mucosal ulceration, sinus tract formation, necrotic bone exposure or apparent infection in the region of extraction socket in none of the animals.