Hücre dışı matriks proteinlerinin kültürlerdeki nöronlarda nörit uzaması ve dallanmasına etkileri
The effects of extra-cellular matrix proteins on neurite extension in cultured neurons
- Tez No: 340717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN HİM, PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Üren Y, Hücre Dışı Matriks Proteinlerinin Kültürlerdeki Nöronlarda Nörit Uzaması ve Dallanmasına Etkileri, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık bilimleri Enstitüsü Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2012. Hücre dışı matriksi hücrelere destek olup onların ortama tutunmalarını sağlarlar. Gelişimin tamamlanmasından sonra periferik sinir sisteminin rejenerasyonu sürecindeki rollerini araştırmak amacıyla bu çalışmada izole nöron kültürlerinde hücre dışı matriks proteinlerinden laminin, kollajen tip-1, kollajen tip-4 ve fibronektinin nörit sayısı, uzunluğu ve dallanmasına olan etkileri incelendi. Bu amaçla ketamin anestezisi altında sakrifiye edilen hayvanlardan arka kök gangliyonları çıkartılarak rutin kültür yöntemleri kullanılarak izole nöron kültürleri hazırlandı. Laminin ve fibronektin hem 24 hem de 48. saatlerde nöronların çıkardıkları nörit sayısını ve toplam nörit uzunluğunu anlamlı olarak artırdı. Kollajen tip-1 ve tip-4 ise 48. saate nörit uzunluklarını artırdı ancak her bir nöronun çıkarttığı nörit sayısını anlamlı olarak etkilemedi. Laminin ve fibronektin hem 24 hem de 48. saatlerde nörit uzatan nöron sayısını artırdı. Bu sonuçlar hücre dışı matriks proteinlerinden laminin ve fibronektinin nöronlarda nörit gelişimini kollajene göre daha etkili bir şekilde teşvik ettiğini ve nörorejeneratif amaçlı olarak akson uzamasını artırmada etikili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Üren Y, The Effects Of Extra-Cellular Matrix Proteins On Neurite Extension In Cultured Neurons, University of YuzuncuYil, Institute of Health Sciences Master Thesis in Department of Medical Physiology, Van, 2012. Extracellular matrix provides structural support to the cells. In this thesis, to study their roles in mature peripheric nervous system regeneration, the effects of collagen type 1 and 4, laminin and fibronectin on neurite number, neurite length and branching were investigated in isolated neuronal cultures. Dorsal root ganglia were removed from the animals sacrificed under ketain anaesthesia and isolated neuronal cultures were prepared using routine methods. Laminin and fibronectin significantly increased the neurite number and neurite length both at 24th and 48th hours. Collagen type 1 and 4 increased the neurite length at 48th hour while it did not affect the neurite number. Laminin and fibronectin increased the number of the neurons extending neuritis both at 24th and 48th hours. The findings suggest that extracellular matrix proteins laminin and fibronectin promote neurite extension more effectively than collagen and can be used to help neuroregeneration by encouraging axonal elongation.