Diyabet hastalarında koroner arter hastalıklarının miyokart perfüzyon sintigrafisi ( GATED SPECT ) ile değerlendirilmesi ve HBA1C ile ilişkisi
The role of myocardial perfusion scintigraphy in coronary heart disease of diabetic patients
- Tez No: 340725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL CEYLAN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diyabet tüm toplumlarda sık görülen bir hastalık olup hastalığın prevalansı ülkemizde de giderek artmaktadır1,2. Diyabetik popülasyonun yaklaşık yarısında kardiyovasküler hastalıklar önde gelen morbidite ve mortalite nedenidir. Koroner arter hastalığı klasik semptomları vermeden daha sinsi bir şekilde ilerleyebilmektedir. Bu hastalarda rutin kardiyovasküler risk değerlendirilmesinin yeterli olmadığını savunan uygulama klavuzları ve rutin kardiyovasküler risk değerlendirmelerine dayanan kontrollerde asemptomatik iskeminin %40 oranında atlanabildiğini bildiren çalışmalar vardır3. Miyokart perfüzyon sintigrafisi iskemik kalp hastalığının varlığını, lokalizasyonunu ve yaygınlığını değerlendirebilmektedir. Bu çalışmada diyabette önde gelen morbidite ve mortalite nedeni olan ve büyük oranda asemptomatik olma eğiliminde olan koroner arter hastalıklarında miyokart perfüzyon sintigrafisinin klinik ve laboratuvar bulguları ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi, diyabetin farklı tanı sürelerine göre bulgulardaki farklılıkların, hemoglobin A1C ile ilişkisinin ve tetkikin klinik yararının araştırılması amaçlanmıştır. 218 diyabetik hastanın perfüzyon görüntüleri, klinik ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Yeni koroner arter hastalığı tespit edilen hastaların % 52? sinin asemptomatik olduğu görülmüştür. Yüksek hemoglobin A1C (A1C)? nin kesim noktası > %8.1 olmak üzere perfüzyon kusuru öngörmede faydalı olduğu görülmüştür. Koroner arter hastalıklarında referans test olan anjiografi ile miyokart perfüzyon sintigrafisi arasında anlamlı ve iyi derecede bir uyum bulunmuştur. Sonuç olarak miyokart perfüzyon sintigrafisi gerek semptomatik gerek asemptomatik, diyabetik tanı süreci uzun ya da kısa olsun diyabet hastalarının önde gelen mortalite nedeni olan koroner arter hastalıklarının tanısında faydalı bir tetkik olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic illness that is common all over the world in all communities including our country with an increasing prevalence1,2. Cardiovascular diseases are the leading cause of mortality and morbidity in these patients and often with no clinical symptoms. There are guidelines suggesting that the routine cardiovascular risc assesments are inadequate and some authors reported this approach could cause %40 of asymptomatic ischemia remain undiagnosed3. Myocardial perfusion scintigraphy can detect presence of ischemic heart disease and its severity. This study aimed to assess clinical benefits of myocardial perfusion scintigraphy in the coronary heart disease of diabetes mellitus, evaluate comparison and compliance of the scintigraphy with other clinical and laboratory parameters, and clinical impact of scintigraphy in different durations of diabetes mellitus. We retrospectively evaluated scintigraphic findings, laboratory parameters and clinical data of 218 diabetic patients. Fifty two percent of the newly diagnosed coronery artery disease patients with abnormal perfusion had no clinical symptoms. Glycosylated hemoglobulin is found a reliable predictor for abnormal perfusion in diabetic patients at higher levels which are greater than 8,1%. Myocardial perfusion scintigraphy was found in a good correlation with coronary angiography which is the reference test for coronary heart disease. Myocardial perfusion scintigraphy is a useful technique for the diagnosis of ischemic heart disease which is the leading cause of mortality and morbidity in diabetic patients regardless of the presence or absence of typical symptoms or duration of diabetes.