Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan ergenlerde tedavi öncesi ve sonrasında depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of quality of life, anxiety and depression in adolescent with attention deficit and hyperactivity disorder (before and after treatment)
- Tez No: 340724
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE TOROS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
DEHB çocukluk çağında en sık görülen ruhsal bozukluklardan birisidir. Yaşam kalitesini bozan kronik bir bozukluktur ve DEHB tedavisi ile yaşam kalitesinde de iyileşme olduğunu gösteren yayınlar mevcuttur. Bu çalışmada DEHB?nin ergen yaşam kalitesi üzerine etkisinin ve tedavi ile yaşam kalitesindeki değişikliklerin gözlenmesi amaçlanmıştır. DEHB?ye sıklıkla eşlik eden anksiyete ve depresyon belirtilerinin yaşam kalitesine etkisi ve DEHB tedavisi ile bu belirtilerdeki değişikler de incelenmiştir. Bu amaçlarla 1 Haziran 2012 - 1 Ekim 2012 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalardan yeni DEHB tanısı almış 13-18 yaş arası, en az 3 ay DEHB tedavisine devam etmiş olan ergenler çalışmaya dahil edildi. Ergenlerin arşiv dosyaları taranarak tedavi öncesinde ve 3 ay sonrasında uygulanan Çocuklar için depresyon ölçeği, Çocuklar için sürekli kaygı ölçeği, Çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği ergen ve ebeveyn formu ve Conner?s anababa değerlendirme ölçeği puanları hesaplandı. DEHB?nin yaşam kalitesi üzerine özellikle de psikososyal işlevsellik üzerine olumsuz etkileri olduğu saptandı. DEHB?nin tedavisi ile yaşam kalitesi puanlarında fiziksel işlevsellik puanı hariç yükselme gözlendi. Ergen ve ebeveyn formu karşılaştırıldığında, ergen formunda puanların ebeveyn formuna oranla daha yüksek olduğu gösterildi. Tedavi öncesinde ve sonrasında erkek ergenlerin kızlara kıyasla yaşam kalitesi puanalrının daha yüksek olduğu saptandı. DEHB?nin tedavisi ile yaşam kalitesindeki değişiklikleri saptamak, DEHB tedavisinin önemini vurgulamak, tedavi sonuçlarını değerlendirmek ve etkin, çok yönlü tedavi planları oluşturmak açısından önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is one of the most common psychiatric disorders in childhood. ADHD is a chronic condition and impacting on quality of life. There are many studies which showed that treatment of ADHD causes improvement on quality of life. In this study, impact of ADHD on quality of life and changes in quality of life with treatment of ADHD is examined. İmpact of comorbid anxiety and depression symptoms on quality of life and changes in these symptoms with treatment of ADHD is searched. Adolescent (13-18 years) whom newly diagnosed as ADHD at Mersin University Child and Adolescent Psychiatry Deparment between 1 June 2012 and 1 October 2012, choosed for this study. Adolescent must continue ADHD treatment at least 3 months. Data is gained from adolescent?s files over Children?s Depression Inventory, State/Trait Anxiety Inventory for Children, Conner?s Parent Rating Scale and Paediatric Quality of Life Inventory: Parent and Adolescent version (PedsQL-P and A). Negative impact of ADHD on quality of life, especially psychosocial functioning, is detected in this study. After treatment of ADHD, all PedsQL scores improved except physical functioning score. When PedsQL adolescent version compared with parent version, adolescent version scores were better than parent version scores. Male adolescent?s PedsQL scores were better than females either before treatment or after treatment. Detection of impact of ADHD treatment on quality of life is important for emphasizing treatment of ADHD, utilizing treatment outcomes and creating multimodal, effective treatment design.