Buzağılarda artritis olgularının klinik, radyografik, kanda ve sinoviyal sıvıda bazı biyokimyasal parametreler yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of clinic, radiographic and some biochemical blood serum and synovial fluid parameters of arthritis cases in calves
- Tez No: 340740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜKAR KADİR SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, buzağılarda artritis olgularında klinik, radyolojik, kan ve sinoviyal sıvıda bazı biyokimyasal parametrelerin (IL-1ß, IL-6, TNF-?, MDA, NO, GSH ve AOP) değerlendirilmesidir. Çalışma materyalini Afyon Kocatepe Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Cerrahi A.D. kliniğine getirilen 7-60 gün aralığında değişik ırk ve cinsiyette 20 artritisli ve 8 sağlıklı olmak üzere 28 buzağı oluşturdu. Artrtisli buzağıların klinik ve radyografik muayeneleri yapılarak elde edilen veriler değerlendirildi. Diğer taraftan artritisli ve sağlıklı buzağılardan kan ve sinoviyal sıvı örnekleri alınarak serum ve sinoviyal sıvı IL-1, IL-6, TNF-, MDA, NO, GSH ve AOP düzeyleri belirlendi. Klinik muayene sonucunda artritis tanısı konulan 20 buzağıda, lezyonlu eklemlerin 13? ünü art. carpi, 2?sini art. tarsi, 2?sini art. cubiti, 3?ünü art. metacarpo- falangea, 3?ünü art. genu olduğu belirlendi. Buzağıların 3?ün de artritislerin poliartritis şeklinde olduğu gözlendi. Artritisli olgularda sinoviyal sıvı renginin açık sarıdan kahverengiye kadar varan renklerde değişiklik gösterdiği ve sinoviyal sıvı vizkositesinin önemli derecede kaybolduğu belirlendi. Sağlıklı ve artritisli buzağılarda serum TNF-? düzeylerinin sırasıyla 53,90±7,9 ng/L ve 153,88±30,7 ng/L olduğu tespit edilirken sinoviyal sıvı TNF-? düzeylerinin sırasıyla 91,81±5,5 ng/L ve 137,04±43,3 ng/L olduğu belirlendi. Artritisli buzağılarda IL-1ß, IL-6 ve TNF-? düzeylerinin sağlıklı hayvanlara göre oldukça yükek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate of clinic, radiologic and some biochemical (IL-1ß, IL-6, TNF-, MDA, NO, GSH and AOP) parameters in blood and synovia of calves with arthritis. The material of this study was consisted of totally 28 calves from different breed and sex including 20 arthritis and 8 healthy calves, aged between 7-60 days old, which were referred to department of Surgery, Faculty of Veterinary Medicine, Afyon Kocatepe University. The data obtained from calves with arthritis were analyzed following clinic and radiographic examinations. Moreover, blood and synovial samples from all calves were collected to evaluate interleukine-1ß (IL-1ß), IL-6, tumor necrosis factor-? (TNF-?), malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), glutation (GSH) and antioxidant capacity (AOC). On clinical examinations, it was determined that the lesions were originated from art. carpi of 13 calves, art. tarsi of two, art. cubiti of two, art. metacarpo-phalengea of three and art. genu of three. It was observed that arthritis composed from polyarthritis in three calves. It was seen that the colour of synovial fluid formed from light yellow to brown and the viscosity of the fluid decreased. The concentrations of TNF- ? of healthy calves and calves with arthritis were 53,90±7,9 ng/L and 153,88±30,7 ng/L, respectively, while TNF- ? in synovial fluid was 91,81±5,5 ng/L and 137,04±43,3 ng/L, respectively. It was observed that the concentrations of IL-1ß, IL-6 and TNF-? of calves with arthritis were higher than those of healthy calves.