Marmara Üniversitesi,Teknik Eğitim Fakültesi, Tekstil Eğitimi Bölümü atelye ve laboratuvarlarının ergonomik koşullara uygunluk yönünden incelenmesi
- Tez No: 34075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
-II- i VV4..."3 OZET Araştırma sekiz bölümden meydana gelmiştir, î.j bölümde araştırmanın önsözü, içeriği, tablolar listesi, şekiller listesi, yer almaktadır. Ayrıca, eğitim kavramının tanımı, mesleki teknik eğitimin verimlilik açısından önemi ve ergonominin eğitimdeki yerine değinilmiştir. II. bölümde verimlilik kavramı, verimli çalışma, verimliliği etkileyen faktörler ve ergonomi ile verimlilik arasındaki ilişki anlatılmıştır. III. bölümde ergonominin tanımı ve kapsamı, tarihçesi, ve ergonomik ilkeler ele alınmıştır. 1. bölümde antropometri, ısı ortamı, aydınlatma ve gürültü faktörleri; atelye ve laboratuvarlarda ergonomiye uygunluk açısından incelenmiş bu faktörlerin yetersiz ya da uygunsuz olduğu durumlarda! yarattığı olumsuz sonuçlara ve alınması gereken tedbirlere değinilmiştir» IV. bölümde araştırmanın yöntemi, amacı, kapsamı Ve sınırlılıkları belirtilmiştir. V. bölümde tekstil eğitimi bölümü atelyelerihin (iplik, dokuma, boya, hazır giyim) tanıtımı ve tasarımı yapılmış!; atelye Ve laboratuvarlarda kullanılan makinalar ve çalışma pjrensipleri incelenmiştir. VI. bölümde, atelyelerdeki öğrencilerin boy ortalamaları ve makinalarda olan boyut sorunları ele alınmıştır^ Her bir atelye tek tek antropometri, ısı, İşık ve gürültü yönünden incelenmiştir. VII. bölümde, araştırmanın bulguları ele alınmıştır. VIII. bölümde ise araştırmanın sonucu, öneriler, kaynakla* ve ekler bulunmaktadır. ;/ -'-%
Özet (Çeviri)
- Ill - ABSTRCAT The research consists of eight sections. In the first (section the content, list of tables, list of figures and introduction takes place. Also, the definition of education, the curicial role of technical and vocotional education from productivity aspect and the importance of ergonomy in education has been specified. j In the second section the productivity, how to work productive and the relation between ergonomy and productivity | has been defined. In the third section the concept of ergonomy, it's back-ground and productivity and ergonomic principles defired throughly. j historical lhas been In this section the laboratories and work-places of the textile department are also being investigated from environmental factors such as noise, vibration, illumination, temperature and jhumadity and from anthropometric aspects and human machine infractions. In case of negative conclusions of insufficient environ mental factors and it's effects to productivity the necessary precaution^ are also specified. I In the fourth section the methodology of the research, it's objectives and limits are being specified. In the fifth section the laboratories of the textile department are defined and the ergonomic principles related with human machine system are being throughly studied. \\ 1 In the sixth section the anthropometry of the stuqents and their problems, while working with machines are taken itito focus. All the laboratories and work-places are reviewed one by one from ergonomic and environmental aspects (noise, illuipiination, temperature and anthropometric aspects) In the seventh and the last section the findings and conclusions and necessary precautions has been specified.