Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi El Sanatları Bölümü atölyelerinin donanımı ve organizasyonu konusunda yaşanan güçlükler ve çözüm önerileri
Difficulties and solutions subjected to the organisation and equipment of handcraft department in the faculty of Vocational Education in Gazi University
  1. Tez No: 145019
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA GÜLDÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi £1 Sanatları Bölümü eğitim atölyelerinin donanımı ve organizasyonu konusunda karşılaşılan güçlükleri belirlemek ve çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Araştırmada anket-survey yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini, mesleki eğitime öğretmen yetiştiren Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan El Sanatları Eğitimi Bölümü Dekoratif Sanatlar ve Nakış Öğretmenliği programlarmm 1. ve 3. sınıf öğrencilerinden 30'ar, Tekstil Dokuma örgü öğretmenlik programının ise 1. ve 2. sınıf öğrencilerinden 30'ar olmak üzere toplam 180 öğrenci ile bu programların öğretim elemanları oluşturmuştur, ölçeğin uygulanması sonucunda elde edilen veriler SPSS 10.0 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmanın kuramsal temelini oluşturmak amacıyla konu ile ilgili kaynaklar taranmış, elde edilen bilgiler doğrultusunda, araştırmanın amaçlarına paralel olarak, El Sanatları Bölümü öğretim elemanlarına ve öğrencilerine uygulanmak üzere ölçme aracı hazırlanmıştır, öğretim elemanları ölçeği kişisel bilgileri ve eğitim verdikleri öğretmenlik programı atölyelerine ilişkin görüşleri alacak şekilde, öğrenci ölçeği ise kişisel bilgileri, şu anda eğitim gördükleri öğretmenlik programı eğitim atölyelerine ve mezun oldukları liselerdeki eğitim atölyelerine ilişkin görüşlerini yansıtacak şekilde düzenlenmiştir, ölçeklerde atölyelere ilişkin görüşler; fiziki şartlar ve donanım, planlama ve kullanım, sağlanan fayda olmak üzere üç başlık altında ele alınmıştır. Bunun yanında eğitim atölyelerinin donanımlarına ilişkin yetersizlikleri belirleyebilmek üzere atölyede olması gereken makine ve teçhizatı kapsayan listeler oluşturulmuş mevcut durum belirlenmeye çalışılmıştır. Literatürden elde edilen bilgiler, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tekstil Bölümünde yapılan gözlem ve incelemeler, öğretim elemanlarından alınan bilgiler doğrultusunda bir dokuma atölyesinde olması gereken fiziki şartlar, donanım ve işleyiş saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarım yorumlamak için verilerin analizinde, kişisel bilgiler için frekans ve yüzde dağılımları, öğrencilerin şu anda eğitim gördükleri ve mezun oldukları liselerdeki, öğretim elemanlarının ise şu anda eğitim verdikleri eğitim atölyelerinin fizikî şartlar ve donanım, planlama ve kullanım ile sağlanan faydan aşamalarında yeterliğine ilişkin görüşlerinin sayı (N), aritmetik ortalama (X), standart sapmaları (S) alınarak gruplar arasındaki farklılık tek yönlü varyans analizi ile 0.05 anlamlılık seviyesinde tespit edilmiştir. Öğrenci ve öğretim elemanlarının bireysel durumlarına göre araştırma kapsamına alınan toplam öğrenci sayısı 180, öğretim elemanı sayısı 37'dir. El Sanatları Bölümüne gelen öğrencilerden yansından fazlası (%59.4) Kız Meslek Lisesi çıkışlıdır. Dekoratif Sanatlar öğretmenlik programına gelen öğrencilerin tamamına yakım (%91.6) Kız Meslek Lisesi mezunu, Tekstil Dokuma ve örme öğretmenlik programına gelen öğrencilerin yarısına yakınının (%46.4) Anadolu Meslek Lisesi mezunu olduğu ve Nakış Eğitimi öğretmenlik programına gelen öğrencilerin tamamına yakınının (%86.6) Kız Meslek Lisesi mezunu oldukları saptanmıştır. Mesleki Eğitim Fakültesi El sanatları Eğitimi Bölümünde iki profesör, iki doçent, on üç yardımcı doçent, sekiz öğretim görevlisi ve on 3d araştırma görevlisi bulunduğu belirlenmiştir, öğretim elemanlarının yansına yakım 6-10 yıl (%21.6) ve 26 yıl ve üzeri (%27.02) öğretim elemanlığı görevini sürdürdüklerim belirtmişlerdir. öğrencilerin mezun olduklan ve öğrenim gördükleri öğretmenlik programlarının eğitim atölyelerinin yeterliğine ilişkin algı ve değerlendirmelerine göre fiziki şartlar ve donanım, Planlama ve kullanım ve sağlanan fayda açısından mezun olduklan lise atölyelerinin şu anda eğitim aldıktan üniversite atölyelerinden daha iyi durumda olduğunu düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin mezun olduklan liseye ve öğrenim gördükleri öğretmenlik programına göre eğitim atölyelerinin yeterliğine ilişkin algı ve değerlendirmelerinde üniversite ve lise atölyeleri arasında fiziki şartlar ve donanım, planlama ve kullanım ile alan eğitiminde sağlanan fayda açısından anlamlı bir farkın olduğunu ortaya çıkmıştır. öğretim elemanlarının bölüm eğitim atölyelerinin yeterliğine ilişkin algı ve değerlendirmelerinde fiziki şartlar ve donanım ile planlama ve kullanım açısından atölyeleri yeterli bulmadıkları, sağlanan fayda açısından atölyeleri olumlu bulduklan tespit edilmiştir. Öğretmenlik programlarına göre, öğretim elemanlarının eğitim atölyelerine ilişkin algı ve değerlendirmelerinde planlama ve kullanım ile genel eğitimdeIll sağlanan ayda açısından bir fark olmadığı görülmektedir. Fiziki şartlar ve donanım açısından bakıldığında Dekoratif Sanatlar-Tekstil Dokuma örgü ve Tekstil Dokuma Örgti-Nakış öğretmenlik programı öğretim elemanları arasında, alan eğitiminde sağlanan fayda açısından bakıldığında ise yine Dekoratif Sanatlar-Tekstil Dokuma örgü ve Tekstil Dokuma Örgü-Nakış öğretmenlik programı öğretim elemanları arasında da anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. öğrencilerin ve öğretim elemanlarının eğitim atölyelerinin yeterliğine ilişkin görüşlerinin karşılaştırılmasında öğrencilerin ve öğretim elemanlarının atölyelerin yeterliğine ilişkin görüşlerinde planlama ve kullanım ile genel eğitimde ve alan eğitiminde sağlanan fayda açısından anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In the research, it is proposed to state difficulties and solutions subjected to the organisation and equipment of handcraft department in the acuity of Vocational Education in Gazi University. The questionnaire-survey method is preferred in the research. The research consists of totally 180 students and teaching staff, each 30 students of whom from departments that are in the first and the third classes of Handcraft Teaching, Decorative Arts and Embroidery Teacher Training programmes and in the first and the second classes of Textile Woven and Knitting Teacher Training part. As a result of practised scale the data is evaluated over the package of SPSS 10.0. In order to build up a theoretical base of research. A scale for the students and teaching staff of Handcraft department is developed in the parallel whit the aims of the research by the help of accumulated information. The scale of teaching staff is planned for them to evaluate individual data and the atmosphere of teaching in their workshops; on the other hand, the students scale gives an opportunity to them in comparing their present workshops in teacher training with their past workshops in the high schools. In scales, the subject related to workshops are given under three topics such as; physical atmosphere and equipment planning and practising lastly outcome. Besides, lists covering the necessary machines and equipment in workshops are prepared in order to indicate the short coming of workshops in the field of equipment. The existent state is reflected. Whatever it is in a woven workshop; physical atmosphere, equipment and automation are planned in terms of experiences, data in the field, observation and examination practised at Textile Deportment of the Technical Education Faculty in Marmara University. In analysing data to comment on the results of the research, the number of ideas (N), arithmetical average (X) standard deviations (S) among groups point out consistency, grade of 0.05. The groups are frequency and percent rates for individual data, the learners present classes and their past in high schools. The other one is physical atmosphere-equipment, planning-practising and outcome for teaching staff. Total student 's number is 180 teaching staff 37 in the research. More than half of Handmade Classes are coming from Girls Vocational Lycee (% 59.4). Those coming to Decorative Arts Teacher Training are almost all from Girls VocationalLycee graduates (%91.6). The almost half of the students in the Department of Textile Woven and Knitting Teacher Training are graduated from Anatolian Vocational Lycee (%46.4). And also most of the students in Embroidery Teacher Tanning Programme are graduates from Girls Vocational Lycee (%86.6). In the faculty of Vocational Education and Handcraft Teaching Department; Teaching Staff consist of two professors, two associate professors, 13 assistant professors, 8 teaching assistant and 12 research assistants. Half of the staff have been working for 6-10 years (%21.6) and the rest have been on duty for 26 years and over. When we point out physical atmosphere - equipment planning-practise and outcome, it is concluded that learners think workshops in their high schools are better than workshop in their teacher training. When we mention the capacity of workshops it is understood that there is a significant difference between learners high school and their training in terms of physical atmosphere-equipment, planning-practising and outcome in the field of study. In the evaluation of teaching staff about the capacity of workshops, it is certain that the, physical atmosphere-equipment, planning - practising are not adequate for them but they are optimistic about the outcome in the filed of study. To teacher training programme and their evaluation in workshops they don't see any difference in planning - practising and the outcome of general teaching. It is observed that teaching staff from Decorative Arts-Textile Woven Knitting programme and Textile Woven Chinning-Emhroidery Teacher Training don't see any difference in physical atmosphere and equipment. But, they agree that a huge difference is possible when they handle the outcome (benefit) in the filed of study. When we compare the comments of teaching staff and learners thought related to the capacity of workshops it is concluded that they reveal an important difference between general study and the field study about planning and practising. They are also parallel in the evaluation of physical atmosphere and equipment. In the study we take place a draft of woven workshop in quality responding to the needs with the help of collected data in interviews and the course of the research.