Puerperium dönemindeki anemik hastalarda demir sükroz ve demir dekstran tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Determining the efficacy of intravenous iron sucrose and intravenous iron dextran treatments on anemic patients in puerperium
  1. Tez No: 340756
  2. Yazar: TUBA DÜZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE HARMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gebelik ve puerperium anemi açısından riskli bir dönemi oluşturmaktadır. Gebelik sırasında uygulanan rutin oral demir takviyesine rağmen, yanlış beslenme, tedaviye yetersiz uyum ve gebelik ve doğum sırasındaki kayıplar nedeniyle postpartum anemi sık görülmektedir. Bu çalışmanın amacı puerperium dönemindeki anemik hastalarda iki farklı intravenöz demir preparatı olan demir sükroz ve demir dektranın etkinliklerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya katılan 100 postpartum anemik olgunun 50 tanesine intravenöz demir sükroz, 50 tanesine intravenöz demir dekstran tedavisi uygulandı. Yapılan istatistiksel analizde her iki tedavinin depostpartum anemi tedavisinde etkin olduğu gösterildi. İki tedavi yönteminin etkinlikleri arasında fark olmadığı gözlendi. Hastaların hiçbirinde ciddi alerjik reaksiyon izlenmedi. Demir sükroz tedavisi alan gruptaki bir hastada ciltte döküntü, kaşıntı şikayetleri olması nedeniyle tedavi kesildi. Demir dekstran alan grupta hiçbir yan etki gözlenmedi. Puerperium dönemindeki anemik hastalarda aneminin yan etkilerini en aza indirmek amacıyla oral tedaviye uyumun yetersiz olması ve yanıtın yavaş olması nedeniyle hızlı düzelme sağlamak için intravenöz demir tedavisi önerilen bir alternatiftir. Oral demir replasmanının da olası yan etkileri ile kıyaslandığında tercih edilebilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy and puerperium period have high risk for about anemia. Although oral iron replacement is given in pregnancy, anemia in postpartum period is frequent due to discontinuation to the treatment, losses to the fetus and also blood loss during labor. The aim of this study is to compare the efficacy of two different intravenous iron replacement regimenswhich are iron sucrose and iron dextran for anemic patients in puerperium. 100 patients enrolled in to the study. 50 of them had intravenous iron sucrose therapy and 50 of them had intravenous iron dextran therapy. When the efficacy of these treatment regimens is analysed, it was determined that both of these treatment modalities are effective forthe treatment of iron deficiency anemia in puerperium but there is no any difference between the efficacy of these treatment regimens. There was no any serious allergic reaction due to treatment. Only one patient who had iron sucrose treatment had skin eruption and pruritus. There was no any side effect in the other group which had intravenous iron dextran. İntravenous iron replacement is recommended as an alternative forthe treatment of iron deficiency anemia in puerperium due to disparity to the oral iron treatment and also to reduce the side effects of oral iron therapy.