İlköğretim II. kademe çocuklarında fiziksel aktivite düzeyi, kendini fiziksel tanımlama ve benlik saygısı.
Physical activity level in elementary education second level children, physical self description and self-esteem.
  1. Tez No: 340789
  2. Yazar: BARIŞ BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sports, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı fiziksel benliği etkileyen faktörlerin 11-13 yaş çocuklarda fiziksel aktivite ve fiziksel algılama düzeyine göre inceleyerek sosyo-ekonomik düzeyin fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk düzeyi üzerine etkisini ortaya koymaktır.Araştırmanın ana kütlesi Çanakkale merkez ve ilçelerde yer alan 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. 2010-2011 Çanakkale İl Milli Eğitim veli anket sonuçları çerçevesinde alt ve üst gelir grubuna sahip okullardan; merkezden ve ilçelerden rastgele 11 okul seçilmiştir ve 495 kız,498 erkek olmak üzere toplam 993 öğrenciye Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri, Marsh Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri ve Bouchard Fiziksel Aktivite Düzeyi Anketi'nden oluşan ölçekler uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Öncelikle değişkenlerin tanımlayıcı (belirtici) istatistikleri ve dağılımları hesaplanmıştır. Cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, fiziksel aktivite düzeyi, benlik saygı düzeyine göre varyans analizi yapılmıştır (MANOVA). Çok yönlü değişken analizi fiziksel aktivite düzeyi (düşük-yüksek) x cinsiyet (kız-erkek), beden kitle indeksi (zayıf, normal, ağır, şişman) olarak düzenlenmiş, bağımsız gruplar arasındaki farkın anlamlılığı için t testi kullanılmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılığın kaynağını belirlemek amacıyla da her bir bağımsız değişken için varyansların homojen olduğu durumlarda çoklu karşılaştırma testlerinden Post-hoc Bonferroni testi, varyansların homojen olmadığı durumlarda da Dunnett's T3 testi uygulanmıştır. Bağımsız gruplar arasındaki ilişki için Pearson Mometler çarpım korelasyonu uygulanmış, tüm istatistik hesaplamalarda anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucunda; 11-13 yaş çocuklarda fiziksel aktivite, kendini fiziksel tanımlama ve benlik saygısı düzeyleri, cinsiyete ve sosyo-ekonomik düzeye göre farklılaşmaların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the factors affecting the physical ego of children between the age of 11-13 considering the levels of physical activity and physical perception. Moreover to find out the impact of socio-economic level on physical activity and physical fitness levels.The main population of this study composed of 6th, 7th and 8th grade students from the center and other districts of Çanakkale. According to results of 2010-2011 Çanakkale National Education Questionnaire; 11 schools which have high and low economic status were randomly selected. Coopersmith Self-Respect Inventory, Marsh Physical Self Description Questionnaire and Bouchard Physical Activity Inventory were applied to the 993 students composed of 495 female and 498 male.The findings of the study were analyzed by using SPSS 16.0 Statistical Package Program. Firstly, descriptive statistics of variables was calculated. MANOVA analysis was used for the gender, socio-economic status, physical activity level, and physical ego level. MANOVA analysis was arranged as physical activity level (high-low), x gender (female-male), body mass index (thin, normal, heavy, fat), t-test was used in order to find differences between the independent groups. To determine the reason of the differences between groups, Post-hoc Bonferroni test was used when the variances were homogenous and Dunnett?s T3 test was used when the variances were not homogenous for the each independent variable. Pearson Correlation was used in order to find relationship between the independent groups. Alpha level was set to 0.05 for all calculations.According to the main findings of the research, it was found that the levels of physical activity, physical self description and self confidence of students differentiated in terms of gender and socio-economic levels of the students.