Oral glikoz tolerans testinde birinci saat kan şekerinin koroner arter hastalık ve inflamatuar belirteçler ile ilişkisi
The relationship of first hour blood sugar with coronary artery disease and inflammatory markers in oral glucose tolerance test
  1. Tez No: 340790
  2. Yazar: SELÇUK AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Diabetes mellitus, insülin sekresyonu, insülinin etkisi veya her ikisindeki bozukluklardan kaynaklanan, özellikle hiperglisemi ile karakterize, karbonhidrat, lipid ve protein metabolizması bozuklukları ile seyreden kronik, metabolik bir hastalıktır. Pre-diabet beta hücre fonksiyon bozukluğu ve insülin direnci ile karakterize olmaktadır. Pre-diabetli kişiler kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diabetes mellitus gelişimi açısından riskli popülasyonda yer alırlar. Ya? dokusu (adipoz doku) pek çok adipokin salgılayan ve metabolik olarak yanıt gösteren bir endokrin organ görevi yapmaktadır. Adipokinler insulin direnci, insulin duyarlılı?ı ve glukoz metabolizması ile yakından ilişkilidir. Adipoz doku tarafından salgılanan adipokin seviyelerindeki de?işikliklerin bu hastalıkların patogenezinde rolü olabilece?i düşünülmektedir. Serumda iyi bilinen bir adipokin olan apelin düzeylerinin obezitede insülin direnci ve hiperinsülinemi ile bağlantılı olarak arttığı bilinmektedir. Apelin; kardiyovasküler sistemde endotel-bağımlı, nitrik oksit sentaz (eNOS) aracılığıyla vazodilatasyon sağlayıp arteriyel kan basıncını azaltmaktadır. Bir anti-inflamatuar sitokin olan İnterlökin-6 T hücreleri, makrofajlar ve adipositlerden immun yanıtı stimüle etmek için salgılanır. Hepatosilere ve B lenfositlerie üzerine etkili olan interlökin-6 hepatositler tarafından sentezlenen ve akut faz yanıtına katkısı olan birçok plazma proteinininsentezini artırır..Seruloplazmin de karaci?er tarafından sentezlenen bir akut faz reaktanıdır. Bu çalışmada her grupta 32 olgu olmak üzere 4 grup oluşturuldu: Grup 1: normal OGTT olanlar (normoglisemik grup), Grup 2: bozulmuş açlık glikozu ve/veya bozulmuş glikoz toleransı olup 1. Saat kan şekeri 155 mg/dl olanlar, Grup 4: aşikar diyabeti olan grup, olmak üzere 4 grup olarak planladık. Her grupta 32 olgu toplandı. Apelin-36, IL-6 ve Seruloplazmin düzeyleri değerlendirildi. Serum glukoz seviyesi Roche marka Cobas İntegra 800 biyokimya otoanalizöründe yine Roche marka kitlerle enzimatik kolorimetrik olarak çalışıldı. Apelin-36 ve IL-6 düzeyleri ELİSA yöntemiyle saptandı. Örneklerin seruloplazmin (Ferroksidaz) içeriği Abbott marka C4000 Biyokimya otoanalizöründe EREL yöntemiyle fotometrik olarak ölçüldü. Çalışmada SPSS 11.5 İstatistik programı kullanılarak istatistiksel analizler yapıldı ve p0,05). Çalışmamızda, Apelin-36, IL-6 ve Seruloplazmin?in pre-diabetik olguların tespit edilmesinde iyi bir belirteç olabilece?i yönünde bulgular elde ettik. Bulgularımıza dayanarak sonuç olarak Apelin, IL-6 ve Seruloplazminin glukoz metabolizması ile ilişkili oldu?unu henüz pre-diabet dönemde komplikasyonların önlenmesinde diğer parametrelerle birlikte faydalı birer belirteç olabileceğini söyleyebiliriz. Fakat bu sonucumuzu destekleyecek daha ileri ve detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Apelin-36 , OGTT, IL-6, Seruloplazmin, Diabetes Mellitus, Koroner Arter Hastalık , inflamatuar belirteç
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic metabolic disease which is originated from damages in insulin secretion, insulin effects or in both, particularly characterized by hyperglycemia, and progressed with carhydrate, lipid and protein metabolism disorders. Pre-diabetes is characterized by insulin resistance and ß cell dysfunction. People with pre-diabetes are included at risk population for the development of cardiovascular disease and diabetes mellitus type 2. Adipose tissue is an endocrine organ secreting many adipokines and metabolically responsive. Adipokines are closely related with insulin resistance, insulin sensitivity and the metabolism of glucose. Changes in the level of adipokines secreted by adipose tissue are considered to play a role in the pathogenesis of these diseases. The level of apelin which is a well-known adipokin, in serum is known to be increased in obesity in connection with hyperinsulinemia and insulin resistance. Apelin decreases the arterial blood pressure by vasodilatation in cardiovascular system through endothelial-dependent nitric oxide (eNOS). Interleukin-6 is an anti-inflammatory cytokine and is secreted by T cells, macrophages and adipocytes to stimulate immune response. It acts on hepatocytes and B cells and inreases sytesis of several plasma proteins by hepatocytes, which conribute to acte phase response. Ceruloplasmin is an ferrooxidase enzyme and the major copper-carrying protein in the blood, and in addition plays a role in iron metabolism. It is also an acute phase reactant syntesised by liver. In this study, four groups were formed including 32 patients in each group: Group 1: normal OGTT ones (normoglycemic group), Group 2: impaired fasting glucose and / or impaired glucose tolerance and 1 hour blood glucose 155 mg / dl Group 4: we planned 4 group to be overt diabetes in the fourth group. 32 patients are gathered in each group. In this study, the levels of apelin-36, interleukin-6 and ceruloplasmin in serum were evaluated. Serum glucose levels were determined by colorimetric method using an autoanalyser with commercial kits (Cobas Integra 800, Roche®). The levels of Apelin-36 and interleukin-6 were determined by ELISA. Ceruloplasmin levels were measured by EREL method photometrically in an autoanalyser (Abbott® C4000). In the study, statistical analyzes were performed by using SPSS 11.5 and p 0,05). In this study we found that apelin-36, interleukin 6 and ceruloplazmin may be considered as usefull markers fort he detection of pre-diabetic cases. In the light of these findings it is possible to conclude that the apelin-36, interleukin-6 and ceruloplasmin are associated with the glucose metabolism and may be useful markers to prevent complications in the period of pre-diabetes with the other parameters. However, more detailed further work is required to verify this conclusion. Keywords : Apelin-36, OGTT, IL-6, Ceruloplasmin, Diabetes Mellitus, Coronary Artery Disease, inflammatory markers