Prediyabetik hastalarda sinir ileti çalışmaları ve sempatik deri cevaplarıyla erken dönem polinöropati ve sudomotor fonksiyonların araştırılması
Research of early stage polyneuropathy and sudomotor functions in prediabetics by using nerve conduction studies and sympathetic skin responses
- Tez No: 340791
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KURTULUŞ YOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Prediyabet döneminde ortaya çıkan nöropati tedavi edilebilinir bir metabolik nöropatidir. Yapılan çalışmalar prediyabet döneminde görülen periferik nöropatinin klinik olarak hafif ya da sessiz distal küçük lif nöropatisi şeklinde olduğunu göstermektedir. Küçük lif nöropatisinde rutinde kullanılan sinir ileti çalışmaları anormal sonuç vermeyebilir. Özellikle sinir ileti çalışmalarının normal olduğu küçük lif nöropatisinde standart ve yaygın bir inceleme metodu bulunmamakla beraber erken dönemde etkilenen miyelinsiz küçük liflerin değerlendirilmesini kapsayan, içinde sempatik deri cevabının da olduğu bazı otonom testler kullanılabilmektedir. Bu çalışmada prediyabetik hastalarda polinöropati teşhisi için klinik muayene, Michigan hasta değerlendirme testi (MHDT) ve sinir ileti çalışması ve sempatik deri cevabı (SDC) testi uygulanmıştır. Böylelikle bu hastalarda erken dönem PNP varlığı araştırılmıştır. Prediyabet hastalarından oluşan 40 kişilik grup ADA (Amerika Diyabet Birliği) kriterlerine göre bozulmuş açlık glisemisi (BAG) ve bozulmuş glukoz toleransı (BGT) olarak ikiye ayırıldı. Çalışmaya BAG olan 26 hasta ve BGT olan 14 hasta olmak üzere toplam 40 prediyabet hastası alındı. alışmamızda MHDT ne göre prediyabetik hasta grupları olan BAG ve BGT gruplarında sırasıyla % 11,53 ve %14,28 oranında periferik nöropati tesbit edildi . Çalışma sonucuna göre her iki prediyabetik hasta grubunda da üst ekstremite latans ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı olarak uzamıştı (p 0,05) .
Özet (Çeviri)
Neuropathy occurring in early prediyabetic stage is a curable metabolic neuropathy. Studies show that peripheral neuropathy which is seen prediyabetic stage, clinically is slight and silent distal small fiber neuropathy. In small fiber neuropathy, neuronal conduction studies which is used asroutine may not give abnormal result. Particularly, in small fiber neuropathy in which neural conduction studies are normal, there is not standard and common examination method, however, some autonomic tests can be used in the evaluation of unmyelinated small fibers which are affected in the early periods, these tests also include sympathetic skin response. In this study in prediyabetic patients in terms of polyneuropathy; clinical examination, Michigan patient evolution test (MPET) and neural conduction studies are performed, then this patients?s sympathetic skin response are examined in comparison to patient sub-groups which are İmpaired glucose tolerans (İGT), İmpaired fasting glucose(İFG) and volunteer healthy control groups. To this study include 40 healty people and 40 patient who are diagnosed as prediyabet and applied to neurology and endocrine policlinics. The group of 40 patients who are diagnosed with prediyabetes are divided into two groups as İFG and İGT according to ADA (American Diyabetes Association) criteria. Prediabetic patient group has 26 patient having İFG and 14 patient having İGT. MPET, is resulted respectively in prediyabetic patient groups which are İFG and İGT as 11.53% and 14,28 % on behalf of neuropathy pathologically. According to the results in both prediabetic patients groups, average of upper extremities latency in comparison to control group is significantly longer. (p0,05).