Okul dönemindeki çocuklarda sanat temelli bir hemşirelik girişimi
An art-based nursing intervention for school age children
- Tez No: 340804
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDA OCAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hastalık ve hastanede yatma, çocuğun geli?imini olumsuz etkiler. Hastaneye yatan okul dönemi çocuğunun, bağımsızlığı, arkada? ili?kileri, okul ve oyun aktiviteleri engellenmektedir. Hem?ire, çocuğun ağrılı i?lemler, stresli durumlar ile ba? etmesini kolayla?tıran terapötik oyun tekniklerini kullanır. Bu ara?tırmanın amacı, hastanede yatan okul dönemi 8-12 ya? grubu çocuğa oyuncak yaptırılarak hastane süreciyle ba? etmesine yardımcı olacak ve ya?am kalitesini arttıracak, sanat temelli bir hem?irelik giri?iminin geli?tirilmesidir. Ara?tırma 20 Haziran-17 Ağustos 2012 tarihleri arasında Hatay ilinde, Hatay Antakya Devlet Hastanesi?nde yapılmı?tır. Ara?tırma karma tip (nitel ve nicel) yapılmı?tır. Ara?tırmanın örneklemini, evrenden belirlenen, hastaneye yatma nedenine bakılmaksızın en az 3 gün hastanede yatan 8-12 ya? grubu 15 kontrol, 15 deney grubu olarak toplam 30 çocuk, 30 refakatçi, bakım veren 20 hem?ire olu?turmu?tur. Sanat temelli bir hem?irelik giri?imi için materyal olarak, temiz tıbbi atıklar kullanılmı?tır. Deney ve kontrol grubundaki çocuklara HHBAÖ, refakatçilere PSBMÖ uygulanmı?tır. Çocuklar 104 malzeme kullanarak, 37 oyuncak yapmı?, 43 farklı oyun oynamı?tır.
Özet (Çeviri)
Diseases and hospitalization affect the development of the child negatively. Hospitalization sets an obstacle to the independency, relations with friends, school and game activities of the school age child. A nurse uses therapeutic game techniques in order to ease child?s coping with painful processes and stressful situations. The aim of the study is to develop an art-based nursing intervention that help the child?s overcome hospitalization process and increase his quality of life by making the school age child, between the ages of 8-12, create new toys. The study was conducted between the dates of 20th June and 17th August, 2012. in Hatay Public Hospital. The study was conducted as mixed-type that is both qualitative and quantitive. The sample of the study consists of 30 children,15 of them for control and 15 of them for study groups, between the ages of 8-12 and hospitalized at least 3 days and 30 attendants and 20 nurses as caregivers. Clean medical waste was used as material for the art-based nursing intervention. HHBAÖ and PSBMÖ were applied to study and control group?s children and attendants as well. Children created 37 kinds of toys by using 104 different types of material and they also played 43 different types of games.