Erken ergenlik dönemindeki çocuklarda internet bağımlılığını önlemede oyun temelli programın etkisi
The effect of play-based program on preventing internet addiction in early adolescents
- Tez No: 654388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Oyun Temelli İnternet Bağımlılığını Önleme Programı'nın erken ergenlik dönemindeki çocukların internet bağımlılık düzeyini azaltmaya etkisini incelemektir. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel araştırma tasarımında, Karaman il merkezinde rastgele belirlenmiş iki ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 5. ve 6. sınıfta öğrenim gören, internet bağımlılık ölçeği puanı 50 ve üzerinde olan, herhangi bir psikiyatrik tanı/tedavi almayan, fiziksel/mental bir engeli bulunmayan, aile izni alınan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 80 öğrenci (deney=40, kontrol=40) oluşturmuştur. Veriler; Öğrenci Bilgi Formu, İnternet Bağımlılık Ölçeği ve Öğrenci İzlem Formu ile toplanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere 6 seanstan oluşan program uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a pre-test-post-test control group design in two randomly selected secondary schools in the province of Karaman. The sample was comprised of 80 volunteering students in the 5th and 6th grade (experimental=40; control=40) who had an internet addiction scale score of 50 and over, no psychiatric diagnosis, no mental/physical disability, and who had a family permission. The data were collected though student information form, internet addiction scale, and follow-up form. The program consisting of 6 sessions was implemented on experimental group.