Kolon kanseri hastalarında survivin gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of survivin gene polymorphisms in colon cancer patients
  1. Tez No: 340811
  2. Yazar: NESİBE YAMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KÜRŞAT OĞUZ YAYKAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kolon kanseri dünya çapında görülen en yaygın kanserlerden biridir. Kanserlerin patogenezi hücrelerin çoğalması, farklılaşması ve sağ kalımı gibi genel gereksinimlerin düzenlenmesinde anahtar görev üstlenen genlerin mutasyonlarından etkilenmekte ve hastalık bir seri somatik mutasyonun birbirini izlemesiyle gelişmektedir. Apoptozis ise, hem hücresel homeostazisin devamlılığı hem de hücre çoğalması ve farklılaşmasında çok önemli olan hücre eliminasyonu için gerekli fizyolojik bir işlemdir. Apoptozis, genetik işlergelerle düzenlenmekte ve malign hücrelerde bu işlergelerin denetimi bozulabilmektedir. Bu da kontrolsüz hücre büyümesine ve tümör gelişimine neden olmaktadır. Bu çalışmada apoptozisle ilişkili olan Survivin geninin promotör bölgesindeki -31 G/C, -241 C/T, -625 C/G ve -1547 A/G polimorfizmlerin kolon kanseri ile ilişkisi PCR-RFLP yöntemi kullanılarak incelendi. Yapılan çalışma sonucunda survivin -31C alleli ve CC genotipine sahip bireylerin kolon kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğu bulundu. -241 CT genotipinin kolon kanseri riskini önemli derece arttırdığı bulundu (OR=12.0, p=0.0001). -625 C/G polimorfizmi ile kolon kanseri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Survivin -1547AG genotipi AA' ya göre 3.383 kat daha fazla hastalık riski taşıdığı bulundu (p=0.026).
Özet (Çeviri)
Colon cancer is one of the most common cancer worldwide. Pathogenesis of cancer is affected by mutations of genes which is undertaking the key task such as proliferation of cells, differantiation and survival and disease is developing by tracking a series of mutations in each other. Apoptosis, is a necessary physiological process for cell elimination which is very important both cellular homeostasis and cell proliferation and differantiation. Apoptosis is regulated by genetic mechanisms and control of this mechanisms can be distrupted in malign cells. This also leads to uncontrolled cell growth and tumor development. The relation between colon cancer and -31 G/C, -241 C/T, -625 C/G ve -1547 A/G polymorphism in promotor site of survivin gene associated with apoptosis was investigated by using PCR-RFLP method in this study. As a result of the study, individuals with -31C allele and CC genotype had a higher risk of developing colon cancer. -241 CT genotype was found to increase considerably in the risk of colon cancer (OR=12.0, p=0.0001). There was no statistically significant difference between -625 C/G polymorhism and colon cancer. It was found that Survivin -1547 AG genotype had 3.383 fold higher risk according to AA genotype (p=0.026).