Sağ ventrikülün değerlendirilmesinde yenidoğandan adölesan yaşa kadar triküspit annular plan sistolik esneme mesafesi (TAPSE) normal değerleri
Evaluation right ventricule in newborns up to the age of adolescence tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) normal values
- Tez No: 340839
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağ ventrikül sistolik fonksiyonlarını değerlendirmede triküspid anüler plan sistolik esneme mesafesinin (TAPSE) ölçülmesi son dönemde kullanılmaya başlanmıştır. Pediatrik yaş grubunda TAPSE değerleri için yeterli referans aralıkları yoktur. Ayrıca Türkiye?de, yeterli TAPSE referans değerleri mevcut değildir. Çalışmamızın amacı 1 gün- 18 yaş arası sağlıklı çocuklarda ekokardiyografide TAPSE ( Triküspit annular pik sistolik esneme mesafesi) normal değerlerini saptamak, z skorlarının ve persentillerini oluşturmak, sağlıklı çocuklarda saptanan TAPSE değerlerinin cinsiyet, vücut alanı ve diğer ekokardiyografik parametrelerle korelasyonunun saptanmasıdır. Çalışmamıza, pediatrik kardiyoloji polikliniğine kardiyak üfürüm ve/veya göğüs ağrısı nedeni ile sevk edilen tam bir transtorasik ekokardiyografik çalışmada patoloji saptanmayan çocuklarda yapıldı. Yaşları 0-17 arasında olan, eşlik eden kardiyak patolojisi veya başka kronik hastalığı olmayan 607 çocuk çalışma grubu olarak alındı. Çalışma grubunun demografik bulguları, ekokardiyogarfik sonuçları kaydedildi. Çalışmamıza ortalama yaşı 6,29 ± 5,31 yıl olan 0-18 yaş arasında toplam 607 çocuk dahil edildi. Çocukların %55,85?si erkek (n:339)ve %44,15?i kız (n:268) idi. Çalışma grubu yaş gruplarına ayrılarak TAPSE persentil değerleri z korları hesaplandı. Ortalama TAPSE değeri 1,89±0,50 cm, yeni doğan döneminde 0,96 ± 0,08 cm, 13-17 yaş grubunda ise 2,49 ± 0,29 cm bulundu. Yeni doğan döneminde -3 SD TAPSE değeri 0,80 cm, +3 SD TAPSE değeri 1,14 cm, adölesan dönemde (13-17 yaş grubu -3 SD TAPSE değeri 1,77 cm +3 SD TAPSE değeri 3,16 cm idi. Çalışmamızda RV S? ortalaması 11,00 ± 1,58 cm/s, RV E? ortalaması 13,91 ± 2,68 cm/s, RV A? ortalaması 10,98 ± 2,05 cm/s ve RVMPİ ortalaması 0,29 ± 0,02 olarak bulundu. TAPSE, RV S?, RV E? ortalamalarının kızlarda ve erkeklerde farklı olmadığı ancak yaş ile pozitif korelasyon gösterdiği RV MPİ ortalamalarının tersine yaş ile değişmediği ve kızlarda erkeklerden farklı olduğu bulundu. Biz çalışmamızda yeni doğan döneminden 18 yaşa kadar Türk çocuklarında TAPSE normal değerlerini oluşturduk. Çalışma grubunun yaş gruplarına ve VYA göre gruplara ayrılıp her bir grup için 5, 10, 25, 50, 75, 90 ve 95. persentil değerlerinin ve her bir yaş grubu için -2 SD, -3 SD, +2 SD, +3 SD değerlerinin hesaplanmasının klinik kullanımı kolaylaştıracağını düşündük.
Özet (Çeviri)
Tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) has recent been used for eveluating right ventricule systolic functions. For pediatric age group adequate referance values is not available. İn addition in Turkey enough TAPSE referance value does not exists. The purpose of the study is to determine the normal values of TAPSE, to generate z scores and percentiles and to determine the correlation of TAPSE with gender, body surface area and other ecocardiographic parameters in healthy patients between the ages of 1 day and 18 years. The study group was composed of children who were referred to our hospital with cardiac murmur and/or chest pain and without any cardiac pathology on detailed transtorasic ecocardiography. The number of participants was 607 and their age was between 0-18 years. their demographic findings and ecocardiographic results were recorded. The mean age was 6,29±5,31 years. the 55,85% was male and 44,15 % was female (n:268). The TAPSE pecentile was calculated according to age groups. The mean TAPSE score was 1,89±0,50 cm. In newborn period it was 0,96±0,08 cm and in 13-17 years it was 2,49± 0,29 cm the -3 SD TAPSE score was 0,80 cm and the +3 SD TAPSE score was 1,14 cm in newborn period. In adelosant group (13-17 years) -3 SD TAPSE score 1,77 cm and +3 SD TAPSE score was 3,16 cm. Mean RV S score was 11,00± 1,58 cm/s, mean RVE score was 13,91 ± 2,68 cm/s. mean RV A score was 10,98 ±2,05 cm/s and mean RVMPI was 0,29±0,02. TAPSE, RV S, RV E mean values don?t change statistically with gender but they have a positive correlation with age. otherwise RVMPI mean values don?t differ with age but differ between gender. In our study we calculated the mean TAPSE scores from newborn to 18 years old. Our hope is to facilitate the clinical use of body surface area score by differentiating it between age groups and according to body surface area, and calculating every 5,10,25,50,75,90,95 percentiles and -2 SD, -3 SD +2SD and+3SD scores foe each group.