Pankreatikobiliyer kanal ligasyonu ile indüklenmiş akut pankreatitte östrojen reseptör agonistlerinin rolü
The effect of estrogen receptor agonists on acute pancreatitis induced with pancreatic duct ligation
- Tez No: 340872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KASIMAY ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Östrojenik ilaçların anti-inflamatuvar etkilerinin olduğu gösterilmiş, fakat akut pankreatit üzerine etkisi araştırılmamıştır. Çalışmada pankreatikobiliyer kanal ligasyonuyla oluşturulan akut pankreatit modelinde, östrojen reseptör agonistlerinin olası rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada erkek ve dişi Sprague-Dawley sıçanların (n=88, 250-300gr) bir kısmına pankreatikobiliyer kanal ligasyonu (PBDL), bir kısmına PBDL ile bilateral overektomi uygulandı. Yalancı cerrahi grubundaki sıçanlara laparotomi yapılıp kapatıldı. Gruplara, östrojen reseptör (ER)-? agonisti PPT(propyl-pyrazole-triol) 1mg/kg/gün, ER-? agonisti DPN (diarilpropiyonitril) 1mg/kg/gün ve 17-? östrodiol 10mg/kg/gün olacak şekilde zeytinyağında çözülerek 3 gün boyunca intraperitoneal verildi. Üçüncü günde dekapitasyon yapılarak gövde kanı, akciğer ve pankreas dokuları alındı. Serumda TNF-?, IL-1?, IL-6ve IL-10 düzeyleri ölçüldü. Dokularda malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) düzeyi, miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz düzeyleri ölçülerek histolojik değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
It has been shown that estrogens have anti-inflammatory effects in different experimantal inflammation models, however the effect of estrogen on acute pancreatitis was not investigated. In the study it is aimed to determine the potential role of estrogen receptor agonists on acute pancreatitis model induced by pancreaticobiliary ligation. In the study both sexes of Sprague-Dawley rats (n= 88, 250?300 g) were used. Animals were divided into two groups: pancreaticobiliary duct ligated group and pancreaticobiliary duct ligation with bilateral ovariectomy group. Laparoscopic surgery is adminstrated to the animals in the sham group. ER-? agonist propyl-pyrazole-triol (PPT;1mg/kg/day), ER-ß agonist diarylpropionitrile (DPN;1mg/kg/day) and 17-beta östradiol (10mg/kg/day) are dissolved in olive oil and administrated intaperitonally to the groups for 3 days. At 3th day, the animals were decapitated, and the trunk blood were collected, lung and pancreas tissues were taken. Serum TNF-?, IL?1ß, IL?6 and IL?10 levels were measured. Malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), myeloperoxidase (MPO) activity, superoxide dismutase (SOD) and catalase levels were measured and histological analyzes were made in the tissues.