Kord kanı d vitamini düzeyi ile erken neonatal sepsis arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between cord blood vitamin d levels and early-onset neonatal sepsis
- Tez No: 340888
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MANSUR TATLI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
D vitamininin pek çok hücrede reseptörünün bulunduğunun gösterilmesiyle, etkileri hücre ve doku seviyesinde araştırılmakta olan moleküller arasında ilk sırayı almıştır. Günümüzde hücre siklüsü, hücre farklılaşması, apoptozis ve immün modülasyon üzerindeki etkilerinin saptanmasıyla, D vitamini eksikliğinin klasik tanımlanmış kemik hastalıklarının dışında başka hastalıklarla da ilişkili olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda monosit ve makrofajların 1-? hidroksilaz enzimine sahip olduğunun gösterilmesi ve aktif D vitamini metaboliti olan 1,25 (OH)2 D3?ün renal parankim dışında da sentezlenebildiğinin ortaya konulmasıyla, D vitamini eksikliğinin infeksiyon hastalıklarının patogenezinde de yerinin olabileceği görüşü ortaya atılmıştır. Ancak günümüze kadar, erken neonatal sepsis (ENS) ile D vitamini düzeyi ilişkisini gösteren bir araştırma yapılmamıştır. D vitamini düzeyi ile ENS arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla, ünitemize ENS tanısı ile yatırılmış olan 40 yenidoğan ile 40 sağlıklı yenidoğanın kord kanlarındaki 25-OH D3 seviyelerine bakıldı. Sepsis grubuyla kontrol grubu arasında D vitamini düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p=0,039). Hastalar, 25-OH vitamin D düzeyi ?20 ng/ml ise ?eksiklik?, 21-29 ng/ml aralığı ise ?yetersizlik? olacak şekilde kategorize edildiğinde de alt gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark devam ediyordu (p=0,03). D vitamini düzeyi >30 ng/ml olan grup ?Normal D Vitamini?, ?30 ng/ml olan grup ise ?D vitamini Düşük? olarak gruplandığında, alt gruplar arasında yine anlamlı fark olduğu görüldü (p=0,03). Lojistik regresyon analizinde D vitamini düşüklüğünün, diğer etkenlerden bağımsız olarak ENS riski ile ilişkili olduğu tespit edildi (OR=5,6; %95 G.A 1,3-23,5). ROC analizinde, D vitamini seviyesinin 27 ng/ml sınır değerinin altına düşmesinin %92 duyarlılık ve %50 özgüllük ile ENS açısından risk faktörü olduğu gösterildi. Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilerle, gebelik döneminde ortaya çıkan D vitamini eksikliği ile yenidoğan döneminin ilk günlerinde ortaya çıkan ENS tablosu arasında ilişki olabileceğini gördük. Eğer geniş randomize klinik çalışmalarla bu görüş desteklenebilirse, gebe kadınlara uygun dozda D vitamini takviyesi yapılması ve serum değerlerinin yakından izlenmesinin, yenidoğanın erken sepsislerini önlemeye katkıda bulunabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
With the demonstration of vitamin D receptors on the surface of many cells, this molecule has taken first place among those, whose cellular and tissue effects are being investigated. With its proven effects on the cell cycle, cellular differentiation, apoptosis, and immune modulation, the deficiency of vitamin D gives cause to more than just classically defined bone diseases. Studies conducted have shown that monocytes and macrophages possess 1-? hydroxylase and that the active metabolite of vitamin D, 1,25 (OH)2 D3, can be synthesized outside of renal parenchymal cells. These findings have led to the common hypothesis that vitamin D deficiency may play a role in the pathogenesis of infectious diseases. However, the relationship between early-onset neonatal sepsis (EONS) and vitamin D levels have not been studied to this day. For this purpose, the umbilical cord 25-OH D3 levels of 40 neonates with a diagnosis of EONS and 40 healthy neonates born in our unit were investigated. There was a statistically significant difference between the vitamin D levels of the sepsis group and the control group (p=0,039). Patients were classified as ?insufficiency? for vitamin D values of ?20 ng/ml and ?deficiency? for values of 21-29 ng/ml. The comparison of these sub-categories continued to show a statistically significant difference (p=0,03). The logistic regression analysis showed that a low level of vitamin D is related to the risk of early-onset neonatal sepsis as an independent risk factor (OR=5,6; %95 C.I 1,3-23,5). A ROC analysis was conducted to determine the cut-off level for vitamin D at which a risk for EONS became present and a value of 27 ng/ml was determined, with 92% sensitivity and 50% specificity. With the results of our study, we concluded that vitamin D deficiency seen during pregnancy may be a related with EONS. If these results are supported with randomized clinical trials, a simple, economic and effective method to contribute to the prevention of EONS may be achieved by supplementation of vitamin D in pregnant women.