Keratokonusta görme kalitesinin topografik, aberometrik ve refraktif özelliklere göre değişimi
The correlation between the quality of vision and refractive, topographic, pachymetric, and aberrometric data in eyes with keratoconus
- Tez No: 340887
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Keratokonus tanısı konmuş hastalarda görme kalitesinin refraktif, topografik ve aberometrik özelliklere göre değişimini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif olarak yapıldı. Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğinde keratokonus tanısı konan, başka oküler patolojisi olmayan 123 göz çalışma kapsamına alındı. Hastaların objektif sferik ve silindirik refraksiyon değerleri ile en iyi görme keskinliğini veren subjektif sferik ve silindirik değerleri kaydedildi. Hastaların görme kalitesi en iyi uzak görme keskinliği, en iyi yakın görme keskinliği, harf kontrast duyarlılığı (KD) ve RGP görme keskinliği bakılarak tayin edildi. Galilei Topografi haritaları üzerinden geleneksel keratokonus indeksleri yanında Thickness Progression Index (TPI), Kranemann-Arce indeksi, astigmat ve koma aks farkı, pakimetri desantralizasyon miktarı (PDM) ve E2 gibi yeni topografik indeksler ve kornea wavefront değerleri elde edildi. Görme kalitesi göstergeleri ile refraktif, topografik, pakimetrik ve wavefront parametreleri arasındaki ilişkiye bakıldı. Bulgular: En iyi düzeltilmiş uzak görme keskinliği ortalaması 0,7±0,25, en iyi düzeltilmiş yakın görme keskinliği ortalaması 0,4±0,22, RGP ile uzak görme keskinliği ortalaması 0,9±0,15 ve harf KD değerleri ortalaması 9,8±3,09 idi. Refraksiyon değerleri ile görme kalitesi göstergelerinden özellikle objektif silindirik refraksiyon değeri ile KD ve yakın görme arasında en güçlü pozitif bir ilişki dikkati çekmekte idi (sırasıyla r=0,602, r=0,550). Görme kalitesi göstergeleri ile topografik ölçümler arasındaki en kuvvetli ilişkiler sırasıyla SRI ile KD (r=-0,791), SRI ile yakın görme keskinliği (r=-0,770), IAI ile KD (r=-0,761), IAI ile yakın görme keskinliği (r=-0,750), K-A anterior ile KD (r=-0,717), anterior BFS ile KD (r=-0,698), KPI ile KD (r=-0,685) ve E2 posterior ile KD (r=-0,684) arasında idi. PDM miktarı ile hiçbir görme kalitesi göstergesi arasında anlamlı ilişki görülmedi. Topografik olarak keratokonusun santralize ve desantralize olmasıyla görme kalitesi göstergeleri arasında fark yoktu. Root mean square (RMS) değerleri ortalaması 3,9±1,92 Mm, vertikal koma değerleri ortalaması -1,9±1,36 Mm, sferik aberasyon (SA) değerleri ortalaması -0,3±0,61 Mm, horizantal koma değerleri ortalaması 0,1±0,76 Mm idi. Görme kalitesi göstergeleri ile aberometrik ölçümler arasında özellikle RMS ile KD (r=-0,684) ve vertikal koma ile KD (r=0,671) arasında kuvvetli ilişki mevcuttu. Horizantal koma ile hiçbir görme parametresi arasında anlamlı ilişki görülmedi. Koma aksı ile astigmat aksı arasındaki fark ile görme kalitesi göstergeleri arasında anlamlı ilişki yoktu. Sonuç: Bu çalışmada KD refraktif, topografik ve aberometrik değişikliklerden en çok etkilenen görme kalitesi göstergesiydi. Görme kalitesi, bilinen topografik keratokonüs indekslerinden en çok SRI ve IAI ile ilişkiliydi. Kullanılan yeni indekslerden K-A anterior ve E2 posteriorun keratokonik gözlerde görme kalitesi tahmininde kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the correlation between refractive, topographic and aberrometric measurements and visual function in eyes with keratoconus (KC). Material and method: This study was performed in a prospective manner. 123 eyes without any other oculer pathology which were diagnosed with keratoconus in Ophtalmology Department of Turgut Özal University Faculty of Medicine have been included in the study. Objective refraction and subjective refraction (sphere and cylinder) which gives best corrected distance visual acuity were recorded. Visual acuity was evaluated with contrast sensitivity (CS), corrected distance and near visual acuities (CDVA, CNVA) and RGP visual acuity. Conventional and new topographic indices such as Thickness Progression Index (TPI), Kranemann-Arce Index, axis difference between astigmatism and coma, the amount of pachymetric decentralization, E2 and corneal aberrations were recorded from Galilei topography maps. Correlations between refractive, topographic, pachymetric and wavefront measurements and visual functions were evaluated . Results: The corrected distance visual acuity was 0,7±0,25, corrected near visual acuity was 0,4±0,22, distance visual acuity with RGP was 0,9±0,15, letter contrast sensitivity was 9,8±3,09. The most significant correlations between refractive and visual quality parameters were between objective cylindiric refraction and CS (r=0,602) and CNVA (r=0,550) respectively. The most significant correlations between visual quality parameters and topographic measurements were between SRI and CS (r=-0,791), SRI and CNVA(r=-0,770), IAI and CS (r=-0,761), IAI and CNVA (r=-0,750), K-A anterior and CS (r=-0,717) ve anterior BFS and CS (r=-0,698), KPI ile CS (r=-0,685), E2 posterior and CS (r=-0,684) respectively. There was not any significant correlation between visual quality parameters and the amount of pachymetric decentralization. There was not any difference in visual quality parameters between central and decentral topographic keratoconus types. The root mean square (RMS) was 3,9±1,92 Mm, vertical coma was -1,9±1,36 Mm, spheric aberration (SA) was -0,3±0,61 Mm, horizontal coma was 0,1±0,76 Mm. The most significant correlations between visual quality parameters and aberrometric measurements were between RMS and CS (r=-0,684), vertical coma and CS (r=0,671) respectively. There was not any significant correlation between visual quality parameters and horizontal coma. There was not any significant correlation between visual quality parameters and axis difference between astigmatism and coma. Result: In this study, CS was the most affected visual function from refractive, topographic and aberrometric changes. Visual quality was mostly correlated with SRI and IAI as conventional topographic indices. New indices such as Kranemann-Arce Index and E2 posterior can be useful in predicting visual quality in keratoconic eyes.