İntrauterin inseminasyon(IUI) sikluslarında hyalüran bağlanma testinin (HBA) prognostik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic effect of hyaluronan binding assay in intrauterine insemination cycles
- Tez No: 340890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CANDAN İLTEMİR DUVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnfertil çiftlerde yardımcı üreme tekniklerinden (YÜT) hangisinin kullanılarak en kısa sürede gebelik elde edileceği konusu tam bir muammadır. En önemli sorun, hangi hastanın IUI denemesi için yönlendirileceği ve hangi hastanın da IUI ile vakit kaybetmeden in vitro fertilizasyon/ intrastoplazmik sperm injeksiyonu (IVF/ICSI) prosedürüne yönlendirileceğidir. IUI?da başarının kısıtlı olması nedeniyle bu tedavide başarıyı arttırmak amacıyla kaba spermiograma ek olarak en azından spermlerin matürasyonu hakkında bize bilgi verecek ve tedavide de yol gösterici olacak testlere ihtiyaç vardır. Biz bu çalışma ile daha önce IVF/ICSI hastalarında sperm seçim metodu olarak kullanılan HBA testinin, IUI sikluslarındaki prognostik değerini araştırmayı planladık. Hyaluran oosit etrafındaki kümülüs ooforusta bulunan bir kollajen olup spermin oosite bağlanmasına yardımcı olur. Ne kadar çok sperm hyalurona penetre olursa fertilizasyon yeteneğinin o kadar iyi olduğu var sayılır. Bundan yola çıkılarak hazırlanan kitte (HBA-hyalurone binding assay) spermin maturasyonu ve fertilizasyon kapasitesi ölçülmektedir. HBA testi ile matürasyonu yüksek, DNA hasar oranı düşük spermler seçildiğinden, HBA oranı yüksek sperme sahip çiftlerde, IUI başarısının artacağını, böylece bu testle, IUI tedavisinden gerçekten fayda görebilecek bir hasta grubu seçebileceğimizi düşündük.Bu çalışma 01.03.2012-15.03.2013 tarihleri arasında Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine infertilite yakınması ile başvuran hastalarda prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya temel infertilite değerlendirmesi sonrası izah edilemeyen iii veya erkek faktör infertilitesi tanısı konulan ve birinci basamak tedavi olarak IUI planlanan 55 hastada uygulanan 55 siklus dahil edildi. Bütün hastalara 3-4 günlük cinsel perhiz süresinden sonra, planlanan IUI işleminden birkaç saat önce mastürbasyon yoluyla steril kutuda toplanan ve hastanemiz androloji laboratuvarında dansite gradient yöntemiyle hazırlanan sperm numunesiyle tek seans IUI yapıldı.IUI işlemi öncesi alınan taze sperm örneğinden HBA testi yapıldı.HBA oranları ile IUI sonuçları karşılaştırıldı.HBA değerleri ile gebelik arasında bir korelasyon tesbit edilemez iken HBA ile sperm sayısı, motilitesi, morfolojisi, TMSS ve IMSS değerleri arasında anlamlı bir korelasyon tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
Assisted reproductive technologies are medical techniques that help couples conceive. The question of which assisted reproductive technique results in pregnancy within the shortest period is still a subject of debate. While intra uterine insemination (IUI) may lead to conception in some couples, it could prove to be unsuccessful in many others despite many trials. Here the vital question is which patient should be scheduled for IUI trial and which patient should start In Vitro Fertilization (IVF) procedure without delay. The objective of this study is to determine sperm maturation and fertilization using Hyaluronan binding assay (HBA) in a fresh semen sample. Using HBA rates patient can be directed to IVF treatment without losing time with IUI procedure. Hyaluronan is a collagen around oocyte?s outer cumulus oophorus layer that helps sperm bind to oocyte. It is usually assumed that greater sperm penetration to hyaluronan leads to better fertilization capacity. The HBA kit prepared based on this premise measures the maturation and fertilization capacity of sperm. The study is conducted in Turgut Ozal University Medical School, department of obstetrics and gynecology between March 2012 and March 2013. 55 couples with unexplained infertility or mild male factor infertility enrolled in our study. On the day of IUI procedure, HBA test was performed by using fresh semen samples and sperm binding rates to HBA were calculated.Conception rates and semen parametres were compared.In this study any correlation between HBA values and pregnancy rates could'nt be found.