Kontrollü hipotansiyon uygulamasında kullanılan esmolol ve remifentanilin oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of the controlled hypotension provided by the use of remifentanil and esmolol on oxidative stress parameters during the middle ear and the nasal surgery
  1. Tez No: 340893
  2. Yazar: HÜLYA KAŞIKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA İREM DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, burun ve orta kulak cerrahisinde remifentanil ve esmolol ile sağlanan kontrollü hipotansiyonun oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya; septorinoplasti, rinoplasti, timpanoplasti planlanan, 25?şer kişilik gruplardan toplam 75 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele remifentanil grubu, esmolol grubu ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Esmolol ve remifentanil grubunda ortalama arter basıncında 55-65 mmHg olarak hedeflenen değerlere ulaşıncaya kadar ilaçların infüzyon dozlarında ayarlama yapılabildi. Preoperatif ve postoperatif olarak periferik venden alınan kan örneklerinde Malonildealdehit (MDA),Süperoksitdismutaz (SOD), Total Oksidan Seviye (TOS), Total Antioksidan Seviye (TAS),Oksidatif Stres İndexi (OSİ) bakıldı. Hipotansiyon uygulanmayan kontrol grubunda pre-op?a göre post-op TOS düzeyinde anlamlı azalma, SOD düzeyinde ise anlamlı artış görülmüştür Remifentanil grubunda pre-op?a göre post-op TAS düzeyinde anlamlı artış görülmüştür. Remifentanil ve kontrol grupları içerisinde pre-op?a göre post-op OSİ düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı azalma görülürken esmolol grubunda pre- ve post-op medyan OSİ düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. Sonuç olarak; remifentanil grubunda TAS düzeyi yüksek bulunmuş olmakla birlikte remifentanil ve esmolol kullanılarak kontrollü hipotansiyon uygulanan gruplarda TOS düzeyinde değişiklik gözlenmemiş, kontrollü hipotansiyon uygulanmayan grupta oksidatif stres daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the controlled hypotension provided by the use of remifentanil and esmolol on oxidative stress parameters during the middle ear and the nasal surgery. 75 patients scheduled for septorhinoplasty or tympanoplasty surgery were enrolled in this study. Patients were randomly divided into three groups: remifentanil group, n = 25, esmolol group, n = 25 and control n = 25. In esmolol and remifentanil group, infusion doses of this agents were adjusted until we reached the target value of mean arterial pressure 55-65 mmHg. Preoperative and postoperative blood samples obtained from the peripheral vein and Malonildealdehit (MDA), Superoxide dismutase (SOD), total oxidant level (TOL), total antioxidant level (TAL), oxidative stress index (OSI) were measured. In control group, we observed a significant decrease in TOL levels and a significant increase in SOD levels postoperatively when compared to preoperative levels. In the remifentanil group, there was a significant increase in TAL postoperatively. In the remifentanil and control groups, we observed a statistically significant decrease in the level of OSI postoperatively, whereas there was no significant differences between the preoperative and postoperative ODI levels in the esmolol group. As a result, although total antioxidant level (TAL) was high in remifentanil group, there was no change in total oxidant level (TOL) in the groups by which controlled hypotension was done by use of remifentanil and esmolol. Oxidative stress was lower in the control group