Beşinci dekattaki normal emetrop kişilerde cirrus HD-OCT ile retina sinir lifi kalınlığının ölçümünün disk parametreleri, aksiyel uzunluk ve merkezi kornea kalınlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between retinal nevre fiber layer thickness, optic disc parameters measured by cirrus HD-OCT (disc area, rim area, cup disc ratio, vertical cup disc ratio and cup volume), axial length and central corneal thickness in emmetropic eyes in their fifth decade.
- Tez No: 340892
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FEYZİ HEPŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada emetrop gözlerde, Cirrus HD-OCT ile ölçülen retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığının anatomik disk parametreleri (disk alanı, rim alanı, cup disk oranı (CDO), vertikal cup disk oranı (VCDO) ve cup volümü), aksiyel uzunluk (AU) ve merkezi kornea kalınlığı (MKK) ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç- Yöntem: Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı?na başvuran hastalar içinden 50-60 yaş aralığındaki refraksiyon kusuru, glokom, oküler hipertansiyon ve görmeyi etkileyebilecek herhangi bir hastalığı olmayan 152?si kadın, 134?ü erkek toplam 286 sağlıklı olgunun 286 gözü çalışma kapsamına alındı. Çalışmaya dâhil edilen tüm olguların; detaylı oftalmolojik muayenesini takiben Cirrus HD-OCT (Carl Zeiss Meditec, Inc., Dublin, California) ile optik sinir başı ve RSLT analizi yapıldı. Echo scan (US-800, Nidek, Japonya) ultrasonik kontakt biyometri ile AU ölçümü ve Galilei? Dual Scheimpflug Topography (Ziemer Ophthalmic Systems, Switzerland) ile MKK ölçümü yapıldı. Cirrus HD-OCT optik sinir başı analizinde değerlendirilen ortalama, süperior, inferior, nasal ve temporal RSLT kalınlıklarının disk alanı, rim alanı, CDO, VCDO, cup volümü, AU ve MKK ile olası ilişkileri araştırıldı. Bulgular: Bu çalışmada değerlendirmeye alınan 286 olgunun yaş ortalaması 53,2±3,4 (yıl) olup olguların yaşları 50 ile 60 arasında değişmekteydi. Olguların 134?ü (%46,9) erkek, 152?si (%53,1) ise kadın idi. Ortalama MKK 551,93 ± 31,67 µm, ortalama AU 23,13 mm idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the correlation between retinal nerve fiber layer thickness, optic disc parameters measured by Cirrus HD-OCT (disc area, rim area, cup disc ratio, vertical cup disc ratio and cup volume), axial length and central corneal thickness in emmetropic eyes. Material and method: Emetropic, healty 286 subjects (152 female, 134 male) in their fifth decade; who were examined in Ophthalmology Department of Turgut Özal University Faculty of Medicine, have been included in this study. Retinal nerve fiber layer thickness and optic disc parameters are measured by Cirrus HD-OCT (Carl Zeiss Meditec, Inc., Dublin, California). Axial length and central corneal thickness are measured by Echo scan ultrasonic contact biometry (US-800, Nidek, Japonya) and Galilei? Dual Scheimpflug Topography (Ziemer Ophthalmic Systems, Switzerland). The correlation between average, superior, inferior, nasal and temporal retinal nevre fiber layer thickness, disc area, rim area, cup disc ratio, vertical cup disc ratio and cup volume measured by Cirrus HD-OCT, axial length and central corneal thickness is evaluated. Results: 286 eyes that meet the inclusion criteria were evaluated. The mean age of the 152 women (%53,1) and 134 men (%46,9) was 53,2±3,4 years (range 50 to 60 years). Mean central corneal thickness was 551,93 ± 31,67 µm, and the mean axial length was 23,13 mm. The mean disc area was 1.87 ±0,34 mm and the mean rim area was 1,41 ± 0,24 mm.