Yüzme sporu yapan 18-24 yaş arası kadınlarda core antrenmanının bazı fizyolojik ve motorik parametrelere etkisinin araştırılması
Confirm the effects of core training which was performed 8 weeks regularly, on physiological and motor parameters of aged 18-24 women
  1. Tez No: 340899
  2. Yazar: MÜJDE ATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP AKİF AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma, yüzme sporu yapan 18-24 yaş arası kadınlarda 8 hafta düzenli olarak yapılan core antrenmanın bazı fizyolojik ve motorik parametrelere etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Gaziantep OSKA yüzme havuzunda daha önce düzenli yüzme antrenmanı yapmayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan kadınlar, deney (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarını oluşturmuştur. Araştırmada ön test son test desenli deneysel yöntem uygulanmış, deney grubuna 8 hafta boyunca haftada üç gün core antrenman, yüzme antrenman programlarına ilave olarak uygulanırken; kontrol grubuna ise sadece yüzme antrenmanları yaptırılmıştır. Antrenmanlar öncesi kadınlara gereken bilgi verilerek sağlık durumları ile ilgili anket uygulanmıştır. Her iki grubun ön test ve son test ölçümleri yüzme havuzunda kara çalışmaları yapılan salonda alınmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Ön test ve son test analizleri için naparametrik Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's purposed in this study to confirm the effects of core training which was performed 8 weeks regularly, on physiological and motor parameters of aged 18-24 women. 40 volunteer women who dont regulary swimming training before, participated in this study in Gaziantep OSKA swimming pool. 20 women formed experiment group while the other 20 women formed control group. In this research, Pre-test and post-test pattern experimental method has been applied, Subjects in experiment group did core training in addition to swimming training, performing 3 days weekly during 8 weeks. Subjects in control group, did only siwimming training. Some information were given to the women before training, and then questionnaire about health status was administered to women . Both the pre-test and post-test measurements were taken on land in the swimming pool, For the evaluating quantitative data, the comparison of the difference between the two groups, Mann-Whitney -U test was used.