2006-2007 yıllarında küratif amaçlı radyoterapi almış meme kanserli hastalarımızın klinik bakımdan retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospectively clinical evaluation of the breast cancer patients who underwent radiotheraphy with curative intent in 2006 and 2007
  1. Tez No: 340907
  2. Yazar: ÖZLEM ESER KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN SEZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı?nda 2006-2007 yıllarında küratif amaçlı radyoterapi almış meme kanserli hastaların epidemiyolojik, patolojik ve klinik bilgilerine retrospektif olarak ulaşılarak devam etmekte olan takip süreçleri ile birlikte klinik değerlendirmelerini yapıp literatüre uygunluk prognostik faktörler ve sağkalıma etkilerini incelemeyi amaçladık. 51 meme kanserli hastaya ait veriler anabilim dalı kayıtlarından dosya taraması yöntemiyle elde edildi. Hastaların eksik bilgilerine hastalar tek tek aranarak ve hastane bilgi sisteminden ulaşılmaya çalışıldı. Hastaların demografik özellikleri (cinsiyet, yaş grupları, başvuru yeri, yaşadığı yer), tıbbı öyküleri (gebelik sayısı, doğum sayısı, menapoz durumu, aile öyküsü, başvuru şikayeti, hastalık tarafı), patoloji rapor bilgileri (tümör patolojisi, yaygın DCIS varlığı, histolojik grade, nükleer grade, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, tümör çapı, çıkarılan ve tutulan lenf nodu sayısı, cerrahi sınır, peritümöral yağ dokusuna invazyon, peritümoral lenfosittik infiltrasyon, p53, östrogen reseptör durumu, progesteron reseptör durumu, Cerb b2), uygulanan cerrahi türleri, aldığı kemoterapi, hormonoterapi, radyoterapi bilgileri çıkarıldı. Verilerin grafiksel gösteriminde tanımlayıcı veriler için pasta-dilim grafikleri, sağkalım verileri için Kaplan-Meier sağkalım eğrileri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to conduct a clinical evaluation of the patients with breast cancer who underwent radiotherapy with curative intent in 2006 and 2007 at department of Radiation Oncology, Faculty of Medicine at Atatürk University retrospectively retrieving their epidemiological, pathological and clinical information with patient current follow-up process and to investigate the conformity level of prognostic factors and their effects on survival to literature. 51 breast cancer patients? medical data were obtained by means of file survey at the department records. The missing information was attempted to obtain by means of patient call and the hospital database examination. The demographic information (gender, age groups, place of application, location of patient), patient?s medical history (number of pregnancy, number of birth, status of menopause, family history, application complaint and disease region), pathology report information (tumor pathology, common DCIS presence, histological grade, nuclear grade, lymphovascular invasion, perineural invasion, tumor diameter, number of total lymph nodes, number of positive lymp nodes, surgery limit, peritumoral fat tissue invasion, peritumoral lymphocytes infiltration, p53, estrogen receptor status, progesterone receptor status, Cerb b2, types of surgical treatment, chemotherapy period, information of hormonal therapy and radiotherapy of the patients were reviewed. As for the graphical representation, pie-charts were employed for descriptive data, and for survival data, Kaplan Meier survival curves were used.