Implementation of the HEED clustering protocol with sleep scheduling in TinyOS 2 on a wireless sensor network testbed
HEED kümeleme protokolünün uyku planlamasıyla birlikte bir kablosuz algılayıcı ağ sınama ortamında TinyOS 2 kullanılarak gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 340985
  2. Yazar: CANAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda düğümler pil ile çalıştırıldığından enerjileri sınırlıdır. Bu yüzden enerji verimliliği çok önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı, enerji verimli, ölçeklenebilir ve başkalarıyla rekabet edebilir bir kümeleme protokolü olan HEED in bir uygulamasını, enerji verimliliğini daha da geliştirecek şekilde TinyOS 2 kullanarak MICAz algılayıcı düğümleri üzerinde gerçekleştirebilmektir. Algılayıcı ölçümlerinin merkezi bir istasyona periyodik olarak gönderilmesini kendini örgütleyerek sağlayan bir ağ sınama ortamı çalıştırılmıştır. Ağdaki enerji tüketimini kontrol edebilmek için; güç bilinçli yol atanması, topoloji denetimi, uyuma planlaması ve iletim gücü uyarlanması problemleri sınama ortamı üzerinde deneysel olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficient operation is often critical for wireless sensor networks (WSN), because network nodes operate on limited batteries. The aim of this thesis is to realize an implementation of an energy-efficient, scalable and competitive clustering protocol, HEED on MICAz motes using TinyOS 2 with further energy-efficiency enhancements. A working testbed is constructed, on which the network organizes itself to send periodic sensor measurements to a central station. In order to control overall energy consumption, power aware routing, topology control, time synchronization, sleep scheduling and transmision power adaptation problems are experimentally studied on the testbed.