Immunomodulatory effects of commensal bacteria-derived membrane vesicles
Kommensal bakteri kökenli membran keseciklerinin immünomodülator etkileri
  1. Tez No: 340987
  2. Yazar: ESİN ALPDÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYDA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hücre-dışı membran keseciği salgılanma olgusu, arkeler, bakteriler ve ökaryotlar dahil olmak üzere tüm hücresel yaşam türlerinde gözlenen ortak bir özelliktir. Gram negatif bakteri kökenli dış membran keseciklerinin hastalık patogenezine katkısına dair çok sayıda çalışma olmasına rağmen kommensal bakterilerin bu tür kesecikler salgılayıp salgılamadıkları henüz bilinmemektedir. Mikrobiyotanın immün homeostaz düzenlemesindeki önemi bilindiğinden bu çalışmada 5 farklı insan kommensal bakteri izolatının salgıladığı keseciklerin immündüzenleyici etkilerini E.coli kökenli dış membran kesecikleriyle karşılaştırmalı olarak incelemeyi hedefledik. AKM mikroskobisi, dinamik ışık saçınımı ve zeta potansiyeli ölçümleri kommensal kökenli membran keseciklerinin (MV?ler) yaklaşık 50-300 nm ebatlarında ve yüksek eksi yük yoğunluğuna (-40 mV) sahip olduklarını gösterdi. Kommensal MV?lerle uyarılan fare dalak hücrelerinin E.coli keseciklerinin aksine daha az miktarda pro-enflamatuar sitokin (IFN? ve TNF?) ve daha yüksek miktarda IL-10 salgıladıkları bulundu. Aynı şekilde kommensal kökenli MV?ler antijen sunum hücresi olgunlaşmasında etkisiz kaldılar. E.coli keseciklerinin aksine kommensal kökenli keseciklerin varlığında inaktive şap aşısı ile aşılanmış farelerdeki şapa özgü IgG2a yanıtlarında baskılanma olduğu gösterildi. Bu sonuçlar, insan kommensal kökenli membran keseciklerinin güçlü immün düzenleyici etkilere sahip olduklarını ve yeni tip anti-enflamatuar ajanlar olarak terapiye yönelik potansiyel uygulamalarının olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Constitutive secretion of extracellular membrane vesicles is a common feature of cells from all domains of life including Archaea, Bacteria, and Eukarya. Although the contribution of gram negative bacterial outer membrane vesicles in disease pathogenesis has been extensively studied, whether commensal bacteria constitutively secrete such vesicles is still unknown. Given the importance of microbiota as regulators of immune homeostasis, we aimed to assess the immunomodulatory properties of extracellular vesicles secreted from 5 different human commensal bacteria isolates in comparison to E.coli derived outer membrane vesicles (MVs). AFM microscopy, dynamic light scattering and zeta potential measurements revealed that commensal-derived membrane vesicles (MVs) were ?50- 300 nm in diameter and had high negative charge densities (-40 mV). Mouse spleen cells stimulated with commensal derived MVs secreted lower levels of pro-inflammatory cytokines (IFN? and TNF?) and higher levels of IL-10 when compared to E.coli derived MVs. Similarly, commensal derived MVs failed to stimulate the maturation of antigen presenting cells. Mice immunized with an inactivated viral vaccine against the foot and mouth disease virus showed suppressed FMD-specific IgG2a response when the vaccine contained MVs derived from commensals but not from E.coli. These results indicate that human commensal bacteria-derived membrane vesicles can have powerful immunomodulatory effects and can have potential therapeutic applications as novel anti-inflammatory agents.