Asymmetric michael addition of aldehydes to nitroolefins with L-proline and bifunctional organocatalyst combination
L-prolin ve bifonksiyonel organokatalizör kombinasyonu ile aldehitlerin nitroolefinlere asimetrik mıchael katılması
  1. Tez No: 340988
  2. Yazar: DUYGU İŞİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR, PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Organokatalizörler kimyasal tepkimeleri hızlandıran substökiometrik miktarlarda kullanılan organik bileşiklerdir. Organik sentezlerdeki fonksiyonlarından dolayı, organokatalizörlerle katalizlenen enantioseçici Michael katılma tepkimeleri son zamanlarda büyük ölçüde ilerlemekte ve önem kazanmaktadır. Aktif metilenlerin donör ve ?,ß-doymamış bileşiklerin akseptör olarak kullanıldığı asimetrik konjuge katılma tepkimeleri karbon-karbon ve karbon-heteroatom bağı yapım tepkimelerinin en önemlilerinden biridir. Bu tez, L-prolin ve 2-aminoDMAP/ üre bifonksiyonel organokatalizör kombinasyonu ile katalizlenen aktif metilene sahip aldehitlerin nitroolefinlere asimetrik Michael katılma reaksiyonlarını kapsamaktadır. Metilen protonlarının deprotonasyonu ile aldehitler nükleofilik özellik kazanır ve elektrofilik nitroolefinlerle kolayca tepkimeye girer. L-prolin enamin oluşturarak aldehitin aktifleştirilmesinde rol oynarken, 2-aminoDMAP/ üre nitroolefinin aktivasyonunda ve prolinin karboksil kısmı ile birliktelik oluşturmasında rol oynar. İlk kısımda Michael katılma reaksiyonu için çözücü, katalizör miktarı, konsantrasyon ve sıcaklık gibi parametreler taranarak optimizasyon çalışmaları yapıldı. İkinci kısımda ise ilk aşamada belirlenen optimum tepkime şartları kullanılarak ürünler türevlendirildi. Sonuç olarak, istenilen ürünlerin sentezi %100?ü bulan yüksek dönüşüm ve %89?u bulan yüksek düzeyde enantioseçicilikle başarıyla gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Organocatalysis describes the acceleration of chemical reactions through the addition of a substoichiometric quantity of an organic compound. Enantioselective Michael addition reaction catalyzed by organocatalysts has been highly progressing and gained importance in recent years due to its functions in organic synthesis. Asymmetric conjugate addition reactions are one of the most important carbon-carbon and carbon-heteroatom bond forming reactions in which active methylenes are used as donors and ?,ß-unsaturated compounds used as acceptors. This thesis comprises the asymmetric Michael addition reaction of aldehydes having active methylene to nitroolefins catalyzed by L-proline and 2-aminoDMAP/Urea bifunctional organocatalyst combination. Aldehydes are gained nucleophilic property by deprotonation of methylene protons and readily react with electrophilic nitroolefins. Furthermore, L-proline plays a role in activation of aldehydes by forming enamine and 2-aminoDMAP/Urea bifunctional organocatalyst plays a role in activation of nitroolefin and in forming an assembly with carboxylate moiety of L-proline. In the first part, optimization studies were conducted by screening several parameters such as solvent, catalyst loading, concentration and temperature for Michael addition reaction. In the second part, derivatization studies were performed according to optimized conditions. Consequently, high enantioselectivities up to 89% and high conversions up to 100% were achieved in the desired products.