Basınçlı su jetinin makina parçalarının delme ve kesme işlemlerinde kullanılması
  1. Tez No: 34101
  2. Yazar: FUAT NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Basınçlı Su Jeti iAWJ) uvgu lamada teknik güven ekonomi ve çevre yönüyle önemli üstünlükler sağlamaktadır. Yüksek hızlı su jeti suyun basınç altında bırakılması ve aşındırıcı parçalar ile birlikte püskürtülme yont emidir. Basınçlı su.ileti ile kesme ve delme işleminin çalışma prensibi 310 MPa yüksek basınç altında akan su ile abrasif parçacıkların karıştırılması ve ivmelendirmesidir. Burada 300-700 m/s bısia 0.1-1.0 mm caplı bir borudan aşındırıcı parçacıklar püskürtülerek tipik hızlar elde edilmektedir. Bu kesme ve delme işleminde güçlük bulunan sert parçalar için alışılmış talaşlı üretimdekine göre daha karmaşık olan erozyon kavramına dayanmaktadır. Kesme teorisi kesme aşınması ve de formasyon aşınması via ilişkili bulunmaktadır. *r, y-,
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis a modem cutting and drilling method AWS (abrasive mater jet) has been investigated. In practice has significant advantages from the perspective of technic safety economy and environment. High velocity water jet is a method by which water is subject to pressure and pumped out with abrasive particles. The working principle of cutting and drilling operation is comb in ma and acceleration of abrasive particles with water flowing hiah Pressure of about 32 0 MFa. There it is obtained Typical velocities by pumping out abrasive particles from the nice with 0.1-1.0 mm diameter and speet of 300 - 700 m/s. Hard parts having difficulty in cutting and drilling is based on more complicated erosion concept with compare to conventional paring down production. Cutting theorv is related with cuttına abresion and deformation abrasion. II