Optimization of Piriformospora indica application and observation of Piriformospora indica induced disease resistance against various plant pathogens in wheat and barley
Piriformospora indica uygulamasının optimizasyonu ve Piriformospora indica'nın farklı bitki patojenlerine karşı buğday ve arpada oluşturduğu hastalık direncinin gözlenmesi
  1. Tez No: 341029
  2. Yazar: BAHTİYAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİNUR AKKAYA, DOÇ. DR. ERDOĞAN EŞREF HAKKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Piriformospora indica bitki köklerini kolonize edebilme yeteneğine sahip kültüre alınabilen bir çeşit endofittir. Çok geniş sayıda bitki türüyle simbiyotik ilişki kurabilir ve bu simbiyotik ilişki bitkinin büyümesinde ve hastalıklara karşı direnç geliştirilmesinde etkilidir. Bu çalışmada amacımız Piriformospora indica'yı külleme hastalığına karşı arpa ve buğdayda test etmek ve en iyi uygulama tekniğini daha iyi direnç için belirlemekti. Ayrıca bu mantarın büyük çaplı tarım uygulamalarında kullanılabilmesine imkan sağlayacak bir prosedür geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçlarımıza ulaşmak için değişik spor konsantrasyonlarında, toz ve sıvı olmak üzere farklı formlarda Piriformospora indica'nın uygulaması yapıldı ve sonrasında bitkiler patojenlerle infekte edildi. Bitki köklerinin P . indica ile kolonizasyonu sağlandıktan sonra bitki yaprakları patojenler ile infekte edildi. Hastalık oluşumunun değerlendirilmesi kontrol grubu bitki örnekleri (Piriformospora indica içermeyen) ile karşılaştırılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Piriformospora indica is an endophyte with the ability to colonize roots and it is cultivable. It forms a specific type of mycorrhiza symbiosis with a broad spectrum of plant species, promoting plant growth and biomass production and also induction of resistance against pathogens. In this study our aim is to test Piriformospora indica against powdery wildew in barley and Puccinia striiformis in wheat to determine best application method of P. indica to assess the induction of resistance. Also we aimed to develop a procedure that enables the usage P. indica in large scale agricultural applications. To achieve our goals, we applied P. indica in different spore concentrations and in different form as powder and liquid cultures. After establishing symbiosis with P. indica on plants, the plant leaves were infected with pathogens. The disease formations were evaluated in comparison with the control group of plant samples (without Piriformospora indica).