Cu-catalyzed selective mono-n-heteroarylation of chiral diamines asymmetric conjugate addition of dibenzoylmethane to trans-beta-nitrostyrene
Bakır katalizörü ile kiral diaminlere heteroaromatiklerin selektif olarak takılması dibenzoilmetanın trans-beta-nitrostiren asimetrik konjuge katılma reaksiyonu
- Tez No: 341043
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın ilk kısmında bakır katalizörlüğünde en yaygın olarak kullanılan kiral C2-simetrik trans-(R,R)-siklohekzan-1,2-diaminden C1-simetrik yapıya geçişi sağlayacak bir metod geliştirilmiştir. Bu metod ile halojen takılı azot içeren heteroaromatikler kiral C2-simetrik diamine seçici olarak takılarak 10 adet yeni ürün tek basamakta sentezlenmiştir. Bu amidin motifine sahip 10 adet ürün bifonksiyonel organokatalizör alanında önemli aday bazik katalaforlardır. Çalışmanın ikinci kısmında, dibenzoilmetanın nitrostirene conjuge katılma reaksiyonunda grubumuzda geliştirilmiş olan 2-AminoDMAP/Skuaramit bifonksiyonel organokatalizörü denenmiş, 14 adet kiral Michael ürünü çok düşük katalizör miktarı ve kısa reaksiyon süresinde yüksek enantiyomerik zenginliklerde sentezlenmiştir. Enantiyomerik zenginliklerin 80-98% arasında olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, a new methodology has been developed to desymmetrize trans-(R,R)-cyclohexane-1,2-diamine, a C2-symmetrical most demanding chiral backbone, by using copper chemistry (modified Ullman). Various halo substituted nitrogen heteroaromatic compounds were selectively introduced to one of the diamine unit. 10 novel coupling products were synthesized in a single step procedure. These resultant coupling products have amidine motifs which can be valuable candidates as a basic catalophoric part in the context of bifunctional organocatalyst. The second part of the thesis comprises the asymmetric organocatalytic Michael addition of dibenzoylmethane to various ß-nitroolefins. 2-AminoDMAP/Squaramide type bifunctional acid/base organocatalyst, developed in our research group, has been used under optimized condition with very low catalyst loading and short reaction duration. Enantioselectivities of 14 chiral Michael addition products are varied between 80-98% ee.