Scheuermann kifozlu adölesanlarda klinik ve radyolojik parametreler ile statik ve dinamik denge, ağrı, yaşam kalitesi ve vücut imajı arasındaki ilişki
The relationship between clinical and radiological parameters and static-dynamic balance, pain, quality of life and body image in adolescents with Scheuermann's kyphosis
- Tez No: 942712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜLSÜM İLLEEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, SK tanısı alan adölesan bireylerin statik ve dinamik denge özelliklerini sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. İkincil olarak, ağrı düzeyi, yaşam kalitesi ve beden imajı parametrelerinin karşılaştırılması ve klinik parametreler ile radyolojik bulgular arasındaki ilişkilerin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel karşılaştırmalı gözlemsel tasarımlı bu çalışmaya, Sorensen kriterlerine göre SK tanısı almış 31 adölesan birey ve 20 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Tüm bireylerde Tragus Duvar mesafesi, Sagital İndeks ölçümleri, Aktif Diz Ekstansiyon Testi, Pectoralis Major ve Minor kas kısalık testleri uygulanmıştır. Postüral kontrol, fonksiyonel denge testleri ve cihaz temelli ölçümler ile değerlendirilmiştir. SK grubunda sagital spinopelvik parametreler radyolojik olarak değerlendirilmiştir. Ağrı düzeyi Sayısal Derecelendirme Skalası (NRS), yaşam kalitesi SRS-22r, beden imajı SAAS ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study was to compare the static and dynamic balance characteristics of adolescents diagnosed with Scheuermann's kyphosis (SK) with those of healthy individuals. Secondary objectives included comparing pain levels, health-related quality of life (HRQoL), and body image, as well as examining the associations between clinical parameters and radiographic findings. Materials and Methods: This cross-sectional comparative observational study included 31 adolescents diagnosed with SK according to Sorensen's criteria and 20 healthy controls. All participants underwent assessments of Tragus-to-Wall Distance (TWD), Sagittal Index (SI), Active Knee Extension Test (AKET), and Pectoralis Major and Minor muscle shortness tests. Postural control was evaluated using both functional balance tests and instrumented posturographic measurements. In the SK group, sagittal spinopelvic parameters were assessed radiographically. Pain intensity was measured using the Numeric Rating Scale (NRS), HRQoL with the Scoliosis Research Society-22 revised questionnaire (SRS-22r), and body image with the Spinal Appearance Adolescent Scale (SAAS). Results: Adolescents with SK exhibited significantly higher pain levels, lower HRQoL, and more negative body image compared to healthy controls (p < 0.05). While no significant differences were observed in functional balance tests, instrumented balance assessments revealed marked impairments in dynamic balance parameters in the SK group (p < 0.05). Thoracic kyphosis (TK) was positively correlated with the Sagittal Index, and Pectoralis Minor muscle shortness was positively correlated with TWD. Additionally, the T1 pelvic angle and sacral slope showed significant correlations with specific balance parameters. No significant correlations were found between TK and either HRQoL or body image. Conclusion: Adolescents with SK demonstrated higher levels of pain and more negative HRQoL and body image compared to their healthy peers. Although functional balance tests did not reveal significant differences between the groups, dynamic balance impairments were clearly identified through instrumented assessments. The associations observed between spinopelvic parameters and balance outcomes underscore the importance of considering sagittal alignment when evaluating postural control. Our findings suggest that postural control impairments in SK are influenced not only by the severity of structural deformity but also by compensatory mechanisms and neuromuscular adaptation processes. These results highlight the clinical importance of incorporating instrumented balance assessments into early-stage evaluations of adolescents with SK.