Experimental analysis of a refrigerant air dryer
Soğutmalı hava kurutucusunun deneysel analizi
  1. Tez No: 341081
  2. Yazar: MUSTAFA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Basınçlı hava, sanayi uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Makinanin ömrünü ve prosesin kalitesini artırmak için basınçlı hava kurutulmalıdır. Bu nedenle hava sıkıştırıldıktan sonra kurutma işleminden geçirilerek kullanılmaktadır. Bunu yapan makineler arasında en yaygın olarak kullanılanlardan birisi soğutmalı tip basınçlı hava kurutucularıdır. Bu makineler basınçlı havayı soğutarak nemini alma işlemi için tasarlanmıştır. Sıcaklık düşürme işlemini bir soğutkan olan R134a yardımıyla yapmaktadır. Tasarımın aksine kurutucular farklı yüklerde çalışmaktadır. Bu değişken yüklerin kurutucu performansında olan değişimlerin tespiti için bir deney düzeneği hazırlanmıştır. Bu tez soğutmalı kurutucular için hazırlanmış olan soğutma deney düzeneğinin tasarımını ve hazırlanmasını ve soğutma devresinin analizini içermektedir. Hazırlanan düzenek üç ayrı yükte denenmiş olup sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Compressed air is widely used particularly in industry. In order to increase the quality of the process and lifetime of the machine, the compressed air should be dried. Therefore the air is used after compression and drying processes. The most commonly used machines that do this process are called ?Refrigerant Air Dryers?. These air dryers are designed to cool and dehumidify the moist air. The process of decreasing temperature is carried out by a refrigerant, R134a. Unlike design conditions, dryers are working in variable loads (variable compressed air flow rates). An experimental setup is prepared for analyzing the variance on the machine and the performance under these variable loads. This thesis includes the design, preparation and the modification of the refrigeration experimental setup for refrigerant air dryers. The setup is tested under three different conditions and the results are compared.