Development of site specific vertical design spectrum for Turkey
Türkiye'de sahaya özel dikey tasarım eğrilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 341084
  2. Yazar: EMRE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Olasılıksal Sismik Tehlike Analizlerinde (OSTA) sahaya özel dikey tasarım spektrumu, dikeyyer hareketi tahmin denklemleri yardımıyla ya da OSTA'dan elde edilen yatay yer ivmesi içintasarım spektrumunu dikey ? yatay oranı tahmin denklemleri (YHTD) ile orantılayarakbulunabilir. Bu çalışmanın amacı, her iki alternatifi de uygulayabilecek ve bölgesel tektonikkarakteristikleri ile uyumlu yer hareketi tahmin denklemlerinin oluşturulmasıdır. Dikey ? Yatay(D/Y) spektral ivme oranını veren yer hareketi tahmin modelleri, Gülerce ve Abrahamson(2011) tarafından yeni nesil azalım projesi (NGA-W1) veritabanı kullanılarak üretilmiştir. D/Yoranı model parametreleri ile tutarlı kuvvetli yer hareketi veri seti, Türkiye'de yaşanan ve herdeprem için en az üç kayıt alınarak oluşturulan kuvvetli yer hareketi verileri ilave edilerekhazırlanmıştır. GA2011 D/Y oranı tahmin modelinin, Türk kuvvetli yer hareketi veri setindekideprem büyüklüğü, uzaklık ve zemin büyütmesi ölçeklendirmeleri ile uygunluğu, olay-içi veolaylar-arası farklılıkları grafikleri ile değerlendirilmiş ve modeldeki gerekli katsayılarda,bölgesel karakteristikleri yansıtması için düzeltmeler yapılmıştır. Yakın zamanda Türkiye'deolmuş orta ve büyük depremlerde uyarlanmış modelin tahmin performansını ölçmek içinyapılan analizler, Türkiye'ye uyarlanmış GA2011 modelinin, Türkiye'de yapılacak OSTAçalışmalarında kullanılmaya uygun bir D/Y modeli olduğunu göstermiştir. Aynı veri setikullanılarak, Türkiye için, NGA-W1 veri setini temel alan öncül dikey model ile tutarlı bir öncüldikey yer hareketi tahmin denklemi de üretilmiştir. Önerilen öncül model, deprem büyüklüğüiçin 5-8.5, uzaklık için 0-200 km ve 0-10 saniye spectral ivme değer aralıkları içinuygulanabilir ve Kalkan ve Gülkan (2004) tarafından önerilen bölgesel dikey YHTD'i içingüncel bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vertical design spectra may be developed in a probabilistic seismic hazard assessment(PSHA) by computing the hazard using vertical ground motion prediction equations(GMPEs), or using a vertical-to-horizontal spectral acceleration (V/H) ratio GMPEs to scalethe horizontal spectrum that was developed using the results of horizontal component PSHA.The objective of this study is to provide GMPEs that are compatible with regional groundmotion characteristics to perform both alternatives. GMPEs for the V/H ratio were developedrecently by Gülerce and Abrahamson (2011) using NGA-W1 database. A strong motiondataset consistent with the V/H ratio model parameters is developed by including strongmotion data from earthquakes occurred in Turkey with at least three recordings perearthquake. The compatibility of GA2011 V/H ratio model with the magnitude, distance, andsite amplification scaling of Turkish ground motion dataset is evaluated by using inter-eventand intra-event residual plots and necessary coefficients of the model is adjusted to reflectthe regional characteristics. Analysis of the model performance in the recent moderate-tolargemagnitude earthquakes occurred in Turkey shows that the Turkey-Adjusted GA2011model is a suitable candidate V/H ratio model for PSHA studies conducted in Turkey. Usingthe same dataset, a preliminary vertical ground motion prediction equation for Turkeyconsistent with the preliminary vertical model based on NGA-W1 dataset is developed.Proposed preliminary model is applicable to magnitudes 5-8.5, distances 0-200 km, andspectral periods of 0-10 seconds and offers an up-to-date alternative to the regional verticalGMPEs proposed by Kalkan and Gülkan (2004).