Probabilistic seismic hazard assessment of Ilgaz-Abant segments of North Anatolian fault using improved seismic source models
Geliştirilmiş sismik kaynak modelleri oluşturularak Kuzey Anadolu fay hattı Bolu-Ilgaz bölümunun olasılıksal sismik tehlike analizi
- Tez No: 341086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bolu-Ilgaz Bölgesi geçen yüzyıl boyunca çok sayıda büyük depremler ile sarsılmıştır, özellikle 1944Bolu-Gerede ve 1999 Düzce depremlerinden sonra gözlenen yapısal hasar oldukça büyüktür. Buçalışmanın amacı, 1944 Bolu-Gerede depreminin kırılma bölgesi için sismik kaynak karakteristiğimodelinin oluşturması ve bölgede olasılıksal sismik tehlike analizinin (OSTA) yapılmasıdır. Buçalışmanın bölgede daha önce yapılmış OSTA çalışmalarına göre en önemli üstünlüğü, geliştirilmişçizgisel kaynak geometrisi ve tekrarlanma ilişkisi modellerinin ve Türkiye'ye uyarlanmış kuvvetli yerhareketi tahmin denklemlerinin kullanılmasıdır. Çalışma kapsamında düzlemsel fay segmentleriningeometrisi belirlenmiş ve varolan fay haritaları yardımıyla Coğrafi Bilgi Sistemi'ne aktarılmıştır.Kompozit deprem büyüklüğü dağılımı modeli, ek bir arkaplan sismik kaynağı olmaksızın, KuzeyAnadolu Fay (KAF) Hattı'nın karakteristik davranışını yansıtmaya olanak tanımıştır. Fay segmentleri,kırılma kaynakları, kırılma senaryoları ve fay kırılma modeli USGS Çalışma Grubu-2003 terminolojisikullanılarak belirlenmiştir. Türkiye'ye uyarlanmış yeni nesil (NGA-W1) (Gülerce ve diğerleri, 2013)kuvvetli yer hareketi tahmin denklemleri ilk olarak bu çalışma kapsamında KAF sistemindekullanılmıştır. Bölgedeki özel yapıların depreme dayanıklı tasarımı ve değerlendirilmesi için temeloluşturmak amacıyla dört ana nokta için OSTA eğrileri ve tasarım spekturumları verilmiştir.Kullanıcının yerel bölge koşullarında sismik tehlike değerlendirmesi yapabilmesi ve bölgeye özgütasarım spektrumu geliştirebilmesi için yerel kaya sınıflandırması modeli önerilmiş ve yerel zeminkoşullarını içeren sismik tehlike haritaları yapılmıştır. Bu çalışma sonuçlarının bölgedeki geleceksismik hazardinin değerlendirilmesi ve yönetilebilmesi için yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bolu-Ilgaz region was damaged by several large earthquakes in the last century and the structuraldamage was substantial especially after the 1944 and 1999 earthquakes. The objective of this study isto build the seismic source characterization model for the rupture zone of 1944 Bolu-Geredeearthquake and perform probabilistic seismic hazard assessment (PSHA) in the region. One of themajor improvements over the previous PSHA practices accomplished in this study is the developmentof advanced seismic source models in terms of source geometry and reoccurrence relations.Geometry of the linear fault segments are determined and incorporated with the help of available faultmaps. Composite magnitude distribution model is used to properly represent the characteristicbehavior of NAF without an additional background zone. Fault segments, rupture sources, rupturescenarios and fault rupture models are determined using the WG-2003 terminology. The Turkey-Adjusted NGA-W1 (Gülerce et al., 2013) prediction models are employed for the first time on NAFsystem. The results of the study is presented in terms of hazard curves, deaggregation of the hazardand uniform hazard spectrum for four main locations in the region to provide basis for evaluation of theseismic design of special structures in the area. Hazard maps of the region for rock site conditions andfor the proposed site characterization model are provided to allow the user perform site-specifichazard assessment for local site conditions and develop site-specific design spectrum. The results ofthe study will be useful to manage the future seismic hazard in the region.