Effect of nano silica and steel fiber on fresh state and mechanical properties of self-compacting geopolymer concrete
Nano silika ve çelik lifin kendiliğinden yerleşen geopolimer betonun taze hal ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 536214
  2. Yazar: AYAD ALI RASHEED RASHEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez kendiliğinden yerleşen geopolimer betonun nano silika ve çelik telin bir arada eklenmesi altında hem taze, hem de mekanik özelliklerini araştırmaktadır. Çalışma için farklı oranlarda nano silika (% 0, % 1 ve % 2) ve çelik lif (% 0, % 0.5 ve % 1) muhteva eden 9 adet kendiliğinden yerleşen geopolimer beton karışımı hazırlanmıştır. Kendiliğinden yerleşen geopolimer beton sabit 0.5 alkalin aktivatör / bağlayıcı oranı ile % 50 uçucu kül ve % 50 öğütülmüş granül yüksek fırın cürufu kullanılarak hazırlanmıştır. 2.5 oranında sodyum silikat (Na2SiO3) ve sodyum hidroksit (NaOH) çözeltileri karışımı alkali aktivatör olarak seçilmiştir. Çalışmada, çökme, akıcılık, işlenebilirlik, basınç mukavemeti, aderans dayanımı ve eğilme mukavemetini kapsayan taze ve sertleşmiş beton testleri yapılmıştır. Önemli faktörlerin geopolimer betonun mekanik performansı üzerindeki etkisini belirlemek için deney sonuçları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, geopolimer betonların taze ve sertleşmiş durumdaki özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için deneysel sonuçlar arasındaki uyumluluk değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar nano silika ve çelik lifin birlikte kullanımının taze durum özelliklerini olumsuz yönde etkilediğini; ancak kendiliğinden yerleşen geopolimer betonun aderans dayanımını ve eğilme performansını önemli derecede iyileştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, nano silikanın etkisi taze durum özellikleri ve basınç mukavemeti açısından daha baskın iken; çelik lifin etkisi eğilme ve aderans dayanımı açısından daha etkindir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the properties of the self-compacting geopolymer concrete (SCGC) in both the fresh and hardened state under the combined addition of nano-silica (NS) and steel fiber (SF). Nine mixtures of SCGC containing different percentages of NS (0 %, 1 % and 2 %), and different percentages of SF (0 %, 0.5 % and 1 %) were prepared for the study. SCGC were prepared using 50 % fly ash (FA) and 50% ground granulated blast furnace slag (GGBFS) with a constant alkaline activator to binder ratio of 0.5. A blend of sodium silicate solution (Na2SiO3) and sodium hydroxide solution (NaOH) with a ratio of 2.5 has been chosen as an alkaline activator. The Fresh state and hardened concrete tests including slump, flowability, workability, compressive strength, bonding strength, and flexural strength were carried out in the study. Experimental results were examined in detail to determine the impact of important factors on the mechanical performance of SCGC. Furthermore, correlations between the experimental data were evaluated to explore the relationships between the fresh and hardened state properties of geopolymer concretes. Experimental results showed that the combined use of NS and SF affected the fresh state properties adversely, while it improved the bond strength and flexural performance of the SCGC specimens significantly. In addition, the effect of NS was predominant regarding fresh state properties and compressive strength, while the effect of SF was superior regarding flexural and bonding strength.