Operation of water distribution networks
İçme suyu şebekelerinin işletilmesi
- Tez No: 341090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sürekli artan kentleşme, artan tüketici su talebi ve genişleyen su sağlama sistemleri, verimli bir pompa programının belirlenmesini zor bir hale getirmektedir. Pompa enerji maliyetleri, dağıtım şebekelerinin işletme maliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sabit ve çoklu elektrik tarifeleri kullanan içme suyu dağıtım şebekelerinde, enerji maliyetlerini en aza indirecek etkili bir günlük pompa programı sağlamaktır. Bu çalışma, Ankara'nın su dağıtım şebekesinin parçaları olan N8.3 ve N7 basınç bölgelerini kapsayan sahada gerçekleştirilmiştir. Her iki basınç bölgesi üçer adet pompa içeren bir pompa istasyonundan ve bir adet 5000 m3 hacme sahip su deposundan oluşmaktadır. Her bir pompa için hidrolik performans gerekliliklerini (minimum- maksimum servis basınçları, su deposundaki son su seviyesi ve borulardaki maksimum hız) sağlayan en ucuz pompa programı ve pompa işletme şekli genetik algoritma tabanlı bir yazılım (WaterCAD Darwin Scheduler) kullanılarak belirlenmiştir. Çoklu ve sabit elektrik fiyat tarifeleri, izole ve izole edilmemiş sistemler ve farklı pompa kombinasyonları içeren 32 farklı alternatif senaryolar oluşturulmuştur. Optimum pompa programları kullanılarak oluşturulan alternatif senaryolar ve mevcut senaryo karşılaştırılmış ve optimize edilmiş pompa işletme başarısı analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda belirlenen optimum pompa programı kullanılarak mevcut su sağlama sisteminde toplam enerji maliyetinin minimum % 14'ü kadar bir enerji tasarrufunun sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With continuously increasing urbanization, consumer demands and expansion of water supply systems, determination of efficient pump schedules became a more difficult task. Pumping energy costs constitute a significant part of the operational cost of the water distribution networks. This study aims to provide an effective daily pump schedule by minimizing the energy costs for constant and also for multi tariff of electricity (3 Kademeli Elektrik Tarifesi) in water distribution network. A case study has been performed in an area covering N8.3 and N7 pressure zones which are parts of Ankara water distribution network. Both pressure zones consists of 3 multiple pumps in pump station and one tank having 5000 m3 storage volume each. By using genetic algorithm based software (WaterCAD Darwin Scheduler) least-cost pump scheduling and operation policy for each pump station has been determined while satisfying target hydraulic performance requirements such as minimum and maximum service pressures, final water level of storage tank and maximum velocity in pipeline. 32 different alternative scenarios have been created which include multi tariff energy prices, constant tariff energy price, insulated system condition, uninsulated system condition and different pump combinations. The existing base scenario and alternative scenarios which were prepared by using optimal pump schedules have been compared and the achievements of optimizing pump operation have been analyzed. At the end of the study, a satisfying result has been observed that by using determined optimal pump schedule, minimum % 14 of total energy cost can be saved in existing water supply system.