Effect of mandrel position in rotary draw tube bending operation
Döner çekme boru büküm işleminde mandrel pozisyonunun etkisi
  1. Tez No: 825692
  2. Yazar: BAHADIR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK, PROF. DR. ZAFER EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez kapsamında alüminyum alaşımı 6061 W kondisyonundaki, 50,8 mm dış çap ve 0,889 mm cidar kalınlığına sahip alüminyum borular için farklı mandrel pozisyonlarında büküm işlemlerinin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi yapılmış ve yapılan analiz sonuçları deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak tek değişken olarak ele alınan mandrel pozisyonu değişimi ile farklı incelme, ovalite, çıkıntı ve kırışıklık elde edilmiştir. Ek olarak mandrel pozisyonu geriye doğru çekildikçe ovalite değerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the finite element analysis of the bending processes at different mandrel positions was made for tubes in aluminum alloy 6061 W condition, 50.8 mm outer diameter and 0.889 mm wall thickness, and the analysis results were compared with the experimental results. Based on the results obtained, different thinning, ovality, bump, and wrinkle were obtained with the change of mandrel position, which was considered as the only variable. In addition, it was observed that the ovality value increased as the mandrel position was pulled backwards.