Development of novel controlled release formulations of anti-TNF for rheumatoid arthritis and modeling of release behaviors
Romatoid artirit tedavisine yönelik anti-TNF için yenilikçi kontrollü salım formülasyonlarının geliştirilmesi ve salım davranışlarının modellenmesi
- Tez No: 341098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEZCANER, DOÇ. DR. DİLEK KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Romatoloji, Polymer Science and Technology, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Anti-TNF ilaçlar romatoid artrit tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat, bu ilaçların uzun süreli kullanımı sistemik etkilere neden olmaktadır. Yeni dönem ilaç tedavisi, bölgesel uzun süreli ilaç salımı sağlayan kontrollü salım sistemlerini içermektedir. Bu çalışmada, kronik iltihaplı artiritin lokal tedavisinde kullanılmak üzere eklem içi enjeksiyon ile uygulanabilen yeni (patent bekleyen) etanercept (ETN) yüklü polikaprolakton (PCL) veya metoksipoli(etil glikol)- polikaprolakton-metoksipoli(etil glikol) (MPEG-PCL-MPEG) mikrokürelerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. MPEG-PCL-MPEG üç bloklu kopolimeri, halka açılması polimerleşmesi ile sentezlenmiştir. Mikrokürelerin hazırlanma metodunun optimizasyonu için immunoglobulin G (IgG) model protein olarak kullanılmıştır. MPEG-PCL-MPEG mikroküreler, PCL mikrokürelerden daha yüksek IgG ve ETN yükleme verimliliğine sahiptir. Mikrokürelerin yapısında bulunan MPEG?ün yüklenen ve salınan protein üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Mikrokürelerin ortalama parçacık boyutları 5 ?m civarındadır. MPEG-PCL-MPEG mikrokürelerden ortama salınan biyolojik olarak aktif toplam protein miktarları, PCL mikjrokürelerden ortama salınan miktarlardan belirgin olarak yüksektir. PBS ve hücre kültür ortamında, salım mekanizması anormal tip difüzyon modeline uyarken sinoviyal sıvıda Fickian difüzyon modeline uymaktadır. Mikrokürelerden sürekli ETN salımı, pro-enflamatuar sitokinlerin ve matriks metalloproteinazların düzeylerinde belirgin bir düşüşe neden olurken bir yandan da viii fibroblast benzeri sinoviyal hücrelerin (FLS) canlılığını yüksek dozdaki serbest ilaç uygulamasına göre daha iyi korumuştur. Gruplar arasında gen ekspresyonlarında belirgin bir değişim olmamıştır. Bu çalışmada, yüksek ETN kararlılığı, salım miktarı ve yükleme verimliliği sağlayan ve bunun yanında bozunum özelliklerini geliştirerek yapının hidrofilikliğini ve dolayısıyla biyouyumluluğunu artıran MPEG?in yapıda bulunmasının taşıma sistemi olarak PCL mikrokürelerin özelliklerini geliştirdiği gösterilmiştir. MPEG-PCL-MPEG ve PCL mikroküreler, kronik iltihaplı artritde etkili bir lokal tedavi yaklaşımı olarak umut verici sistemlerdir.
Özet (Çeviri)
Anti-TNF? drugs are widely used in treatment of rheumatoid arthritis. However, long term use of these drugs involves systemic effects. New era in medication involves controlled delivery systems that will provide local sustained release of drug. This study aims to develop a novel intra-articularly injectable etanercept (ETN) loaded poly(?-caprolactone) (PCL) or methoxypoly(ethyleneglycol)-poly(?-caprolactone)-methoxypoly(ethyleneglycol) (MPEG-PCL-MPEG) microspheres (patent pending) for the treatment of chronic inflammatory arthritides (CIA). MPEG-PCL-MPEG was synthesized by ring-opening polymerization. Immunoglobulin G (IgG) was used as a model protein for optimization of microsphere preparation. MPEG-PCL-MPEG microspheres had higher encapsulation efficiency than PCL ones for both IgG and ETN. Presence of MPEG was found to have protective effect on loaded and released protein. Microspheres had mean particle sizes around 5 ?m. Total amounts of biologically active protein released from MPEG-PCL-MPEG microspheres were significantly higher than from PCL microspheres. ETN release mechanism obeyed to anomalous transport in PBS and in cell culture medium whereas it followed Fickian diffusion in synovial fluid. Sustained ETN release from microspheres resulted with a significant decrease in pro-inflammatory cytokines and matrix metalloproteinase levels, while conserving viability of fibroblast-like synovial cells (FLS) compared to free drug. There was no significant variation in the gene expressions among groups. This study showed that presence of MPEG improved the properties of PCL microspheres as delivery system by providing higher ETN stability, release and encapsulation efficiency, besides improving the degradation properties and increasing hydrophilicity, and thus biocompatibility. MPEG-PCL-MPEG and PCL microspheres are promising systems for an effective local treatment approach in CIA.