Electrocodeposition of molybdenum disulfide particles in nickel matrix
Nikel matrikste molibden disülfür parçacıklarının elektro kaplanması
- Tez No: 341103
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, YRD. DOÇ. DR. ERKAN KONCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ni ve Ni-MoS2 kompozit kaplama sırasında, elektro kaplama değişkenlerinin ve bunların birbirleriyle ilişkilerinin hidrojen çıkışı reaksiyonunun zirve akım yoğunluğuna ve iç gerilim üzerindeki etkileri Minitab paket programındaki kesirli faktöriyel deney tasarımı kullanarak çalışılmıştır. Voltametrik metotla ölçülen hidrojen çıkışı reaksiyonunun zirve akım yoğunluğu için çalışılan değişkenler ve aralıkları: MoS2 parçacık konsantrasyonu (0 ve 30 g/L), sıcaklık (30 ve 50ºC), pH (2 ve 4) ve üç yüzey aktifleyici maddesi, sodyumlignosülfonat (SLS), amonyumlignosülfonat (ALS) ve depramin-C (DC) (0 and 1 g/L)?dir. Kaplama gerilim analiz cihazı ile ölçülen iç gerilim için, MoS2 parçacık konsantrasyonu (0 ve 10 g/L), sıcaklık (30 ve 50ºC), pH (2 ve 4), akım yoğunluğu (1.2 ve 4.8 A/dm2) ve kaplama kalınlığı (25 ve 50µm) parametreleri kullanılmıştır. Değişkenlerin en düşük iç gerilim için en iyi kombinasyonu, sıcaklık: 50ºC, pH: 2, akım yoğunluğu: 4.8 A/dm2, kaplama kalınlığı: 50 µm, MoS2 eklenmesi, olarak belirlenmiştir. Bu sırada, MoS2 parçacıklarını homojen bir şekilde dağıtmak için kullanılan yüzey aktifleyici maddelerin (SLS, ALS and DC) iç gerilim üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Homojen parçacık dağılımı SLS eklendiğinde gözlendiği için, takip eden deneylerde bu kullanılmıştır. Yukarıda belirtilen kombinasyonda oluşturulan Ni-MoS2 kompozit kaplamaların sürtünme ve aşınma davranışları pin-on-disk tribometre ile incelenmiştir. MoS2 parçacık konsantrasyonunun (5, 10 ve 30 g/L), MoS2 parçacık boyutunun (ortalama 1.440 ve 5.156 µm) ve yüzey aktifleyici madde (SLS) miktarının (0.3 ve 1 g/L) etkileri araştırılmıştır. Küçük parçacık boyutu ve yüksek MoS2 miktarı, sürtünme katsayısının düşmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The influence of the electroplating parameters and their interactions on hydrogen evolution reaction (HER) and the internal stress were studied during the electrodeposition of Ni and Ni-MoS2 composite coatings by fractional factorial design (FFD) and analyzed by Minitab software package. The parameters and their ranges were; MoS2 particle concentration (0 and 30 g/L), temperature (30 and 50ºC), pH (2 and 4) and three surfactants, sodiumlignosulfonate (SLS), ammoniumlignosulfonate (ALS) and depramin-C (DC) (0 and 1 g/L), for voltammetric measurements of HER. The internal stress during electrodeposition was measured by deposit stress analyzer. The MoS2 particle concentration (0 and 10 g/L), temperature (30 and 50ºC), pH (2 and 4), current density (1.2 and 4.8 A/dm2) and coating thickness (25 and 50µm) were the parameters. The best combination of parameters (temperature: 50ºC, pH: 2, current density: 4.8 A/dm2, thickness: 50 µm, in presence of MoS2) for the lowest internal stress was determined. Meanwhile, the effects of mineral processing surfactants (SLS, ALS and DC) on homogeneity of MoS2 particles and on internal stress were investigated. Since relatively more homogenous particle distribution was observed when SLS was added, it was used in the experiments. The tribological behavior of Ni-MoS2 composite coatings developed under above mentioned conditions were studied by using a pin?on-disc tribometer. The effects of MoS2 particle concentration (5, 10 and 30 g/L), MoS2 particle size (1.440 and 5.156 µm average) and the surfactant (SLS) amount (0.3 and 1 g/L) on the friction and wear behaviour were investigated. Small particle size, high MoS2 and surfactant amount decreased the friction coefficient.