HTTP adaptive streaming architectures for video on demand and live TV services
Ismarlama video ve canlı TV servisi için HTTP adaptif akış mimarileri
  1. Tez No: 341107
  2. Yazar: YİĞİT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
HTTP Adaptif Akışı (HAS), HTTP protokolünün yaygın kullanımı ve TCP protokolünün güvenlik duvarı ve ağ adres dönüştürücülerinden geçiş yapabilme yeteneğinden dolayı popüler bir video akış çözümü haline gelmiştir. HAS, sınırlı ve değişken bant genişliği olan durumlarda hız adaptasyonu yöntemi ile kullanıcıların kendilerine en uygun video bit hızlarını seçmelerini sağlayarak, kullanıcılara yüksek deneyim kalitesi sunabilmeyi amaçlamaktadır. Hız adaptasyonu algoritmalarında, kullanılabilir bant genişliğinin yararlı bir şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanında, kullanıcıların video bit hızları arasında büyük fark olmaması da gereklidir. Kullanıcıların bit hızları arasında yaptığı geçiş sayısının da en aza indirilmesi de deneyim kalitesi için önemlidir. Bu tezin ilk kısmında ısmarlama video servisi için kullanıcıların video bit hızlarını sunucudan aldıkları ortalama video bit hızı, ortalama bant genişliği ve kullanıcı sayısına göre belirlemelerini sağlayan Geri Besleme Temelli HTTP Adaptif Akış Uygulamasını (FEAST) öneriyoruz. Bu ortalamalar sunucu tarafından kullanıcılardan aldığı bilgiye dayanarak ve çok az durum bilgisi tutularak hesaplanır. Bu hesaplamalar basittir ve her kullanıcı için ayrı yapılmamaktadır. Bu da FEAST mimarisini ölçeklenebilir bir çözüm yapmaktadır. Tezin ikinci kısmında çok sayıda kullanıcının canlı yayınları internet üzerinden izlemesine olanak veren HTTP üzerinden Adaptif Canlı Akış (ALIVE) uygulamasını öneriyoruz. ALIVE, kullanıcıların içerikleri uygun olduğu durumlarda sunucu yerine daha yakında bulunan diğer kullanıcılardan indirmesini sağlayan bir sistemdir. ALIVE, SVC kullanarak kullanıcılara içeriği başka kullanıcıdan indirse bile bit hızını ayarlama olanağı sağlar. Simülasyonlarla da gösterdiğimiz gibi ALIVE sunucunun yükünü azaltarak daha fazla kullanıcının desteklenmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
HTTP Adaptive Streaming (HAS) has become a popular video streaming solution since it both benefits from the ubiquitous HTTP protocol and firewall and NAT traversal capabilities of TCP. HAS aims to provide high Quality of Experience (QoE) to the clients under limited and varying bandwidth by rate adaptation algorithms which allow the clients to choose the most appropriate video quality. A rate adaptation algorithm should utilize the available bandwidth. Furthermore, the received video bitrates should not deviate from each other leading to an unfair bandwidth use among the clients. It is also desired to minimize the rate switches as they degrade QoE of the clients. In this thesis, we propose two architectures that operate on HAS. The first architecture is FEedback based Adaptive STreaming over HTTP (FEAST). FEAST enables the clients to adapt their rates according to the total number of clients, average video rate and the average bandwidth information provided by the server. These values are computed as moving averages by the server with a small amount of information sent from the clients. The server side computation is simple and not client specific which makes FEAST a scalable solution. The second architecture is Adaptive LIVE Streaming over HTTP (ALIVE) which enables a high number of clients to watch live TV channels over HTTP. ALIVE is based on enabling the clients to download the contents from nearby clients instead of the server whenever it is possible. ALIVE employs SVC which makes it possible to adapt the video bitrates of the clients even when they download from other clients. ALIVE decreases the load of the server and accommodates more clients as we demonstrate with simulations.