JAVA yardımıyla internet üzerindeki TCP/IP paketlerinin filitrelenmesi
TCP/IP packet filtering over internet with JAVA
  1. Tez No: 78886
  2. Yazar: ÖZCAN MADENDERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Son yıllarda gittikçe artan popülaritesiyle birlikte dünyada olduğu gibi ülkemizdede Internet kullanımı yaygınlaşmıştır. Başlangıç amacı olarak, bilginin ortak kullanıma açılması, bilgiye zaman ve mesafe engeli olmaksızın kolayca ulaşılabilmesi gibi kolaylıklar sağlaması amaçlanmıştı. Ancak bu bilgi ağının kontrolsüz olması düşünülemez. Henüz bir otorite tarafında sınırlamamakla birlikte dünyada olduğu gibi ülkemizdede sınırlanması ve kontrol altına alınması gereği tartışılmaktadır. Buna paralel olarak biz de bu tezin konusu olan“Internet Üzerindeki TCP/IP Paketlerinin Filitrelenmesi”çalışmasını gerçekleştirdik. Bu çalışma ile Server bir makinede çalıştırılan programımız Client makinenin isteklerini karşılamaktadır. Eğer server tarafından client'in o isteği için bir sınırlama getirilmiş ise ; client'a isteğine server tarafından yanıt verilmeyeceği bildirilmektedir. Her istek server tarafından bir Database' e kaydedilmekte ve böylece ağ'ın kontrol altında tutulması sağlanmaktadır. Bu programın geliştirilmesinde Nesneye Dayalı Visual JAVA programlama dili kullanılmıştır. JAVA programlama dili, Internet üzerinde program yazmaya yarayan Socket programlama'yı desteklemesi ve SQL Database sorgulamasını gerçekleştirebilmesinden dolayı tercih edilmiştir. Tez de bu programlama dilinin kullanımı ve örnek programlar ayrıntılı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, Internet has widespread usage in Türkiye as well as in the world. At first, Internet has goals such as sharing information by eliminating time and space limitations. But an information network with no control or monitoring is undesirable. Even though there's no authority over Internet today, in our country and also in the world; there are discussions about some restrictions, auditing and monitoring issues to be applied to Internet access. In parallel with that trend, we made a study“TCP/IP Packet Filtering over Internet”in this thesis. Software which was developed in this study is a server process that responds to client requests (HTTP requests); if there's a restriction on resources that client wants to access, server warns the client about it's request. Every request is recorded to a database so the network is controlled and monitored. We decided that Object Oriented Programming will be the most appropriate approach for that kind of software development and preferred Java as programming language. It's native support for socket programming, high-level Internet programming and SQL querying are focal points in this choice. In the thesis, there are throughout explanations and comprehensive examples in Java.