Graph based iterative detection and channel estimation for sparse frequency selective channels
Seyrek frekans seçici kanallarda çizge tabanlı yinelemeli tespit ve kanal kestirme
  1. Tez No: 341121
  2. Yazar: AHMET BARAN KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kablosuz kanallarda sinyal sadece gürültü ve girişime değil aynı zamanda çoklu yayılıma maruz kalmakta ve bu etki zamanla değişebilmektedir. Yinelemeli alıcı yapıları kablosuz kanalın kötü etkilerini azaltmada etkin olmaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Kod çözme ve kestirim işlemlerini beraber yapan yinelemeli tespit çeşitli şekillerde gerçeklenebilir. Fakat, kanal hafızasına dayalı bazı yöntemler seyrek frekans seçici kanallar için işlemsel olarak karmaşıktır. Bu çalışmada, yinelemeli bir yöntem olan çarpan çizge yaklaşımı incelenmiştir. Uygun bir çarpan çizge üzerinde uygulanan toplam-çarpım algoritması yüksek performans sağlamakla birlikte, seyrek kanallarda sıfır olmayan kanal dişlerinin sayısı ile doğrusal değişen işlem yüküne sahiptir. Çizge tabanlı tespit yöntemi farklı kanal kestirim planlamalarıyla çalıştırılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar bu çalışmada kullanılan yöntemin kısa pilot dizileriyle yüksek Doppler yayılımlarına sahip kanallarda da çalışabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The wireless channel is not only susceptible to noise and interference but also other channel impediments like multipath spread, Doppler spread, Doppler shift, and these impediments may change over time. Iterative receiver structures are commonly studied and utilized as they can be very effective in mitigating detrimental effects of the wireless channel. Iterative detection that performs decoding and estimation jointly can be realized in various ways. However, some methods depend on the memory of the channel and hence become computationally complex especially for sparse frequency selective channels. In this thesis, a factor graph based iterative detection is investigated with channel estimation for sparse channels. The sum-product algorithm applied on a factor graph attains optimum or near-optimum performance while its complexity increases linearly with the number of nonzero channel taps in such channels. We study the performance of graph based detection with different channel estimation schedules. Our results indicate that the method studied here enables operation at higher Doppler spreads and possibly with shorter training sequences.