Design and modeling elastomeric vibration isolators using finite element method
Elastomer titreşim takozlarının sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak tasarlanması ve modellenmesi
- Tez No: 341138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN, UZMAN SAMİ SAMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez kapsamında, ROKETSAN A.Ş.'nin ürünlerinde kullanılan hassas donanımların titreşim yalıtımını sağlamak için kullanılacak elastomer titreşim takozlarının tasarımı için bir süreç geliştirilmiştir. Bu amaçla, ilk önce, piyasadaki benzer ticari takozlar incelenmiştir. Daha sonra, uygun elastomer malzemeler seçilmiş ve malzemelerin sıcaklık ve frekansa bağlı dinamik özellikleri testlerle elde edilmiştir. Elastomer malzemelerin özellikleri ve takozun kavramsal tasarımı kullanılarak, takozun parametrik sonlu elemanlar modeli ANSYS APDL'de oluşturulmuştur. Sonra, tasarım gereksinimlerine göre, tasarım iterasyonları sonrasında, titreşim takozunun nihai tasarımı belirlenmiştir. Bir sonraki aşamada, tasarlanan titreşim takozu, tasarım iterasyonu sonrasında belirlenen elastomer malzeme ile yerli bir kauçuk firmasında ürettirilmiştir. Son olarak analiz ve test sonuçları karşılaştırılarak tasarım süreci doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a process is developed for designing elastomeric vibration isolators in order to provide vibration isolation for sensitive equipment being used in ROKETSAN A.Ş.?s products. For this purpose, first of all, similar isolators are examined in the market. After that, appropriate elastomeric materials are selected and their temperature and frequency dependent dynamic properties are experimentally obtained. Parametric finite element model of the isolator is then constituted in ANSYS APDL using the properties of elastomeric materials and the conceptual design of the isolator. Then, according to design requirements, final design parameters of the vibration isolator are determined at the end of design iterations. In the next step, vibration isolator that was designed is manufactured using the elastomeric material chosen, by a local rubber company. Finally, design process is verified by comparing analysis and test results.