Gecekondu dönüşüm projelerinde hane halklarının yeni konut memnuniyeti: Kağıthane örneği
Household's new dwelling satisfaction after demolition of their gecekondus in Kagithane
  1. Tez No: 341251
  2. Yazar: ALPER BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gecekondu dönüşüm süreci, içinde olumlu ve olumsuz yanları olan çok yönlü bir uygulama sürecidir. Dönüşüm uygulamaları ile ilgili şu sıralar merkezi yönetim başta olmak üzere, birçok yerel yönetim çalışmalar yapmakta, ancak dönüşümü sadece fiziksel boyutlarıyla ele aldıkları görülmektedir. Bu şekilde kentin bozulmaya uğramış alanlarına kalıcı bir çözüm bulmak amaçlanmakta ve alanın iyileştirilerek çok boyutlu dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Bu sebeple, fiziksel boyutuyla düşünülen dönüşüm kavramı, ekonomik, sosyal ve kültürel dönüşümde istenilen düzeye erişememektedir.Bu araştırma Kâğıthane İlçesi, Hamidiye Mahallesi'nde dönüşüm sürecini açıklamaktadır. Burada yaşayan insanlar, gecekondularının yıkılmasından sonra, aynı bölgede belediye tarafından inşa edilen yeni binalara taşınmışlardır. Yeni apartmanlara taşındıktan sonra bazı problemlerle karşı karşıya kalmış, binaları değişmiş, sosyal yaşamları değişmiş ve müstakil olarak gecekondularında yaşamlarını devam ettirirken, şimdi yeni komşularıyla beraber aynı apartman içerisinde yaşamak durumunda kalmışlardır. Bu yeni yaşamı paylaşmak ve yeni komşuluk ilişkisi içerisinde yaşamak gecekonduları yıkılmış ev sahipleri için oldukça zor bir durumdur. Böyle durumlara maruz kalabilecek yeni projeleri anlamak amacıyla, dönüşüm uygulamalarının olumlu ve olumsuz taraflarının görüleceği Hamidiye'de nitel bir araştırma çalışması yapılmış ve bir öneri getirilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak; dönüşüm süreçlerinin toplum tabanlı ve daha geniş kapsamlı planlanması ve bunun gibi diğer projelerde de yerel halkın katılımına ve halkın sorunlarına önem verilmesi sürece ilişkin daha kalıcı çözümler üretilmesi gerektiği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have been changed many times continuously since they were settled down. Nowadays, ?transformation? concept is getting more and more important phenomenon than any others for the city planners and policy makers.Nowadays, in Turkey especially the centeral authority (TOKI) and many municipalities study on this issue. Besides, it is seen that they handle this phenomenon only physical aspects. In this wise, the areas which are ruined, dilapidated will be transformed to a newly well-constructed areas to solve the problem permanently.This paper aims to understand the transformation process in Hamidiye neighourhood, Kagithane. The people who lives in these gecekondus moved to the new buildings which were built by the Municipality on the same area after gecekondu demolition. After they moved to these new apartments, they have had some problems. Their buildings had changed. Their social life had changed. They had been living apart houses as gecekondus with their households. But now, they have to live with just their new neighbours. It is really difficult for them to live with new neighbours and to share this new life. To understand the condition of these circumstances, a qualitative survey has been done.In conclusion, it can be said that transformation is not just a physical thing, but it is an integration of economic, social, cultural, political fact. While it has affects the physical face of the cities, this changing also shows itself social, cultural, economical diversification afterwards.