Beklenen İstanbul depremi ve afet önleme azaltma çalışmaları kapsamında yapılan uygulamaların Bağcılar ölçeğinde değerlendirilmesi
Assessment of applications carried out within the scope of expected Istanbul earthquake and disaster prevention/mitigation studies from the viewpoint of Bagcilar
  1. Tez No: 341301
  2. Yazar: NURİ ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülke topraklarının yüzde 42si birinci, yüzde 24ü ise ikinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Yüksek deprem riskine maruz ülkemizde, depremleri önleme imkanı olmadığına göre, etkilerini azaltıp, en az zararla atlatabilmek için, mevcut yapı stokunun depreme hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Mevcut yapıların depreme dayanıksız olmasının sebebi, aşırı göç ile kentlerin plansız bir şekilde büyümesi, binaların yapım aşamasında hiçbir mühendislik hizmeti almamışolması, yerel yönetimlerin denetimsizliği, hatalı yer seçim kararları olarak sıralamak mümkündür. Tez kapsamında; 1. bölümde; deprem ile ilgili genel bilgi verilerek, İstanbulda meydana gelen depremler, İstanbul? un konumu ve 1999 Marmara depreminden sonra İstanbul için hazırlanan afet önleme ve azaltma raporları üzerinde durulacaktır. 2. bölümde; Bağcılar İlçesinin genel yapısı, konumu, tarihi gelişimi, sosyal yapı ve nüfus özellikleri üzerinde durularak Bağcılar İlçesinin genel bir portesi çizilecektir. 3. bölümde; Bağcılar İlçesinin depremselliği ve senaryo depremlerinde Bağcılarda meydana gelmesi tahmin edilen sonuçlar üzerinde durulacaktır. Kentsel dönüşüm ve kentsel risk alanlarının hangi parametrelere göre belirlendiği üzerinde durularak, uygulandığında can kayıplarını ne kadar engelleyebileceği irdelenecektir. 4. bölümde, depremde ağır hasar göreceği tahmin edilen binaların tespiti ve yapılması gerekenler üzerinde durulacaktır. Yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarının değerlendirilmesi, yol haritasının belirlenmesi için Bağcılar Belediyesinin İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde çalışan personelle yapılan anket üzerinde durulacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, can emniyeti ön planda tutularak depremden önce yıkılacak olan binaların tespitinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Anahtar Kelimler; Deprem, Bağcılar, kentsel dönüşüm, yapı stoku
Özet (Çeviri)
Of the national lands, 42% is located in a seismic hazard zone of the highest severity and 24% is located in a seismic hazard zone of the second highest severity. Since there is no way to avoid an earthquake, then existing building stocks must be prepared for the earthquake in order to mitigate the impacts of and recover from the earthquake with minimum losses in our country exposed to the highest seismic hazards. There are many reasons that can be listed for the existing buildings to be not resistant to earthquake such as unplanned urban growth due to excessive migration, building provided with no engineering services in the course of their constructions, lack of control by the local authorities, wrong decision on the location of the construction; within the scope of the thesis: In the first section, we will review, by giving general overview about earthquakes, the earthquakes happened in İstanbul, situation of the İstanbul and the reports on disaster prevention and mitigation prepared for İstanbul after 1999 Marmara Earthquake Disaster. In the second section, we will picture a general standing of Bağcılar County by emphasizing general structure, location, historical development, social structure and population particulars of Bağcılar County. In the third section, we will put emphasis on seismicity of Bağcılar County, anticipated results that may happen in Bağcılar with regard to earthquake scenarios. Emphasizing with which parameters urban transformation and urban risk areas are specified, to which extent loss of lives can be avoided in case they are put into practice. In the forth section, we will put emphasis on determination of the building which may be severely damaged in the earhquake and actions to be taken against. We will put emphasis on the assessment of urban transformation studies and questionnaire made with personnel employed in the Development and City Planning Department in the Bağcılar Municipality in order to specify a road map. Main objective of this study is to realize the determination of the buildings that may be demolished in advance before the earthquake takes place assuming life safety as the first priority. Key Words; Earthquake, Bağcılar, urban transformation, building stock